ЗАПОРІЖЦІ ПОЗНАЙОМИЛИСЯ ІЗ ПЕТРОМ САГАЙДАЧНИМ, БОГДАНОМ ХМЕЛЬНИЦЬКИМ, ІВАНОМ МАЗЕПОЮ

  • admin
  • 13.07.2017
  • Коментарі Вимкнено до ЗАПОРІЖЦІ ПОЗНАЙОМИЛИСЯ ІЗ ПЕТРОМ САГАЙДАЧНИМ, БОГДАНОМ ХМЕЛЬНИЦЬКИМ, ІВАНОМ МАЗЕПОЮ

13 липня в КУ „Запорізька обласна універсальна бібліотека” ЗОР пройшла презентація історичної трилогії Віталія Рогожи „Запороги”.
Віталій Рогожа – поет, прозаїк, драматург, лауреат президентської премії „Українська книжка року”, член Національної спілки письменників. Автор народився у 1947 році в селі Мурахівка Березнегуватського району Миколаївської області. Ще у школі почав писати вірші. Закінчив Одеський інженерно-будівельний інститут. Автор історичних романів, філософських творів, поетичних збірок.
Письменника привітав начальник управління міжнаціональних відносин та релігій Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної держадміністрації Павло Мяло, який зазначив, що вихід правдивих, цікавих історичних романів під час гібридної війни проти України – дуже важлива справа, бо війна йде насамперед за розум, особливо молодих людей.
Віталій Рогожа розповів:
– Мої романи – це художні твори, які відповідають історичній дійсності, на відміну від багатьох, які вийшли за часів Російської імперії та СРСР. Я у своїх дослідженнях спираюся на першоджерела, на свідчення сучасників подій. У трьох томах історичної трилогії „Запороги” – цікаві, несподівані для багатьох читачів факти про часи Козаччини. Трилогія „Запороги” включає романи „Петро Сагайдачний”, „Богдан Хмельницький” та „Іван Мазепа”.
Автор розповів, що роман-трилогія задуманий і написаний як нарис багатовікової історії народу, сповненої трагічних змагань за свою незалежність. Героями романів стали найбільш яскраві історичні постаті Української держави – Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький та Іван Мазепа. Автор на базі масиву історичних першоджерел показує їх образи, які за триста років політики сусідніх держав викривили до невпізнання.
Роман „Петро Сагайдачний” відкриває трилогію „Запороги”, у книзі автор описує життя запорізьких козаків, що проживали у кошах. У першій частині трилогії описуються події XVII століття на теренах України – війни з Московією та Кримським ханством, походи на Османську імперію. У романі змальовано, як Петра Сагайдачного обрали гетьманом Війська Запорозького. Завершується роман Хотинською битвою, під час якої Петро Сагайдачний отримав тяжке поранення, яке виявилось смертельним.
Друга частина трилогії – роман „Богдан Хмельницький” змальовує подальше життя головних героїв роману „Петро Сагайдачний” – Максима Лободи, Збігнева Гури, Василя Хлистова, Олекси Гаркуші та інших. Звичайно, в романі присутні гостросюжетні та ліричні лінії розвитку сюжету. Найцікавішим для багатьох читачів, звичайно, буде висвітлення подій Переяславської ради, зокрема той факт, що ніякого письмового договору в Переяславі укладено не було.
Роман „Іван Мазепа” завершує трилогію, розповідаючи про історичну постать, яку досі багато хто вважає суперечливою. Про Івана Мазепу написано чимало творів, але більшість з них не відповідає історичній правді. Під час роботи над трилогією автор провів глибокі дослідження історії, розробив власні інтерпретації постатей козацької доби, зокрема й головного героя заключної книги трилогії.
Спілкуючись із запоріжцями Віталій Рогожа також розповів про філософські твори, про свої спроби поєднати науку та релігію, про власний шлях від атеїста до віруючого. Автор повідомив і про свій новий роман „Отава”, дія якого відбувається в часи Української Революції, один з героїв твору – Нестор Махно, а частина подій розгортається саме на запорізькій землі.

ФБ

Мороко Влад