МОНОПОЛІЯ НА ПРАВОСЛАВ’Я УПЦ (МП) МАЄ БУТИ ПОДОЛАНА!

  • admin
  • 08.09.2017
  • Коментарі Вимкнено до МОНОПОЛІЯ НА ПРАВОСЛАВ’Я УПЦ (МП) МАЄ БУТИ ПОДОЛАНА!

На сайті НАЦІОНАЛЬНОГО ІНСТИТУТУ СТРАТЕГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬз’явився текст АНАЛІТИЧНОЇ ДОПОВІДІ ДО ЩОРІЧНОГО ПОСЛАННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ «ПРО ВНУТРІШНЄ ТА ЗОВНІШНЄ СТАНОВИЩЕ УКРАЇНИ В 2017 РОЦІ». Основні месиджи цього послання Президент оприлюднив у своєму виступі в стінах Верховної Ради 7 вересня 2017 року (http://www.president.gov.ua/news/shorichne-poslannya-prezidenta-do-verhovnoyi-radi-viryu-v-op-43138).

Але враховуючи великий обсяг доповіді – 928 с. (http://www.niss.gov.ua/public/File/book_2017/Poslanya_druk_fin.pdf), багато цікавого залишилося за кадром.

Проаналізуємо головні виклики у сфері державно-конфесійних відносин, які виокремлено в аналітичній доповіді.

По-перше, чітко заявлено, що саме УПЦ МП є посібником ворога. «Саме через Українську православну церкву, юридично й організаційно підпорядковану Московській патріархії (УПЦ МП), Кремль активно маніпулює свідомістю мільйонів українських громадян, намагається насаджувати ідеологеми «русского мира», дискредитувати автокефальний рух в Україні, нагнітати напруженість у міжправославних відносинах, здійснює спроби приватизації національної української історії».

По-друге, на думку Президента, найдієвіший спосіб позбавитися цієї залежності й успішно протистояти духовній експансії Росії – утвердження автокефалії власної національної Православної Церкви, тобто інституалізація Української Помісної Православної Церкви (УППЦ).

По-третє, зафіксовано поступова втрата авторитету та впливу УПЦ МП. Факти беззаперечно свідчать про поступову втрату «монополії на православ’я» УПЦ. За підсумками 2016 р., 39,5 % православних респондентів ідентифікують себе з УПЦ КП і тільки 23,3 % вірян – із УПЦ МП. Важливим індикатором антиукраїнської діяльності УПЦ МП є перехід її парафій під юрисдикцію УПЦ КП. Географія цих переходів постійно розширюється. Якщо на початку війни цей процес переважно мав місце в західних і центральних регіонах, то сьогодні охоплює, де позиції УПЦ МП вважаються традиційно превалюючими.

По-четверте, робиться висновок, що  найпродуктивнішим варіантом конституювання УППЦ є опора на УПЦ КП.. Адже УПЦ КП принципово стоїть на патріотичних позиціях і впродовж усіх років війни виступала та виступає потужним мобілізаційним ресурсом суспільства у протистоянні ворогу, розглядає Росію як країну-агресора, відстоює не позірну, а реальну незалежність і територіальну цілісність України.

Таким чином, ми бачимо однозначну та рішучу позицію Президента, який також має чіткий дорожній план щодо реалізації задуманого.