Рішення про вручення Нобелівської премії миру – правильне

  • admi vik
  • 08.10.2017
  • Коментарі Вимкнено до Рішення про вручення Нобелівської премії миру – правильне

Нобелівську премію миру 2017 року присудили міжнародній кампанії за ліквідацію ядерних озброєнь. Це – правильне рішення в потрібний момент, вважає оглядач DW Мартін Муно.

Рух за заборону ядерної зброї Активісти руху за заборону ядерної зброї

Те, що цього року Нобелівський комітет не оминатиме такої теми як ядерна зброя, було очікуваним. Адже атомна загроза – як ніколи актуальне питання. Особливо тоді, коли Північна Корея випробовує ракети, що можуть бути оснащені ядерними боєголовками, та чий радіус дії покриває ледь не одну Земну півкулю, а в цей час президент США Дональд Трамп ще більше підливає олії у вогонь, погрожуючи КНДР цілковитим знищенням. Особливо тоді, коли з такими труднощами досягнутий компроміс навколо іранської ядерної програми знову під загрозою, бо відповідна угода не подобається все тому ж Трампу, який не може до того ж назвати причину своїх сумнівів щодо цього.

Мартін Муно Мартін Муно

Тож ще до оголошення цьогорічного лауреата Нобелівської премії миру лунало чимало спекуляцій навколо цього. Фаворитами вважалися посередники та учасники все того ж процесу укладання вже названої угоди щодо іранської ядерної програми, приміром, міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф та верховна представниця Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Федеріка Могеріні. Але в такому разі не обійшлося б без певного негативного присмаку. Хоч договір значно покращив стабільність у світі, попри те, що декому з ідеологів це ще й досі невтямки, але сам Заріф є представником режиму, для якого такі явища як тортури, протизаконне ув’язнення та ледь не щоденні страти – буденщина.

Візія замість реальної політики

Тож винагородження міжнародної кампанії за ліквідацію ядерних озброєнь ICAN (МКЛЯО) Нобелівською премією миру – значно послідовніший, значно менш двозначний крок та є правильним рішенням. Нагоду отримала міжнародна спілка активістів, які беззастережно виступають за повсюдну заборону ядерної зброї. І все це – далеко не безрезультатно. Не в останню чергу саме завдяки тиску з боку активістів у липні цього року в ООН було схвалено новий міжнародний Договір про заборону ядерної зброї.

Та попри це, без’ядерний світ, про який мріяв екс-президент США Барак Обама, що раніше теж отримав Нобелівську премію миру, й досі віддалена перспектива. І не лише тому, що такі лідери як Кім Чен Ин чи Дональд Трамп вважаються головними політиками, котрі роблять ставку на ядерне озброєння. А тому, що й досі існує занадто багато держав, котрі поділяють двояку думку щодо ядерної зброї. На кшталт німецького уряду, хоч сама Німеччина – через зрозумілі причини – цієї зброї не має. Ця абмівалентність проглядалася й в привітанні з боку німецького уряду на адресу підписання Договору про заборону ядерної зброї. У ньому зокрема зазначалося: “Уряд ФРН підтримує таку мету як світ без ядерної зброї”. Проте урядовий речник, котрий виголосив тоді ці слова, додав, що Берлін відхиляє сам Договір ООН та й надалі дотримується концепції ядерного стримування. Тут проглядається більше реальної політики, ніж бачення майбутнього.

Водночас керівниця спілки активістів ICAN, котрі виступають проти ядерної зброї, Беатріс Фін висловилася значно категоричніше з цього приводу: “Чи це прийнятно, знищувати сотні тисяч людей, чи ні? Якщо ні, тоді ядерну зброю слід заборонити”. Саме за цими словами треба оцінювати політиків цього світу, і не лише заради жертв ядерного бомбардування Хіросіми та Нагасакі, а й для уникнення жертв майбутніх.

Цей коментар є особистою думкою автора. Вона може не збігатися з думкою української редакції та Deutsche Welle загалом.