Контроверсійний закон щодо історії Другої світової війни, ухвалений обома палатами польського парламенту, становить загрозу для свободи думки, вважає оглядач FAZ Райнгард Везер.

Polen Warschau Senat verabschiedet Holocaust-Gesetz (picture-alliance/PAP/R. Pietruszka) Голосування у польському Сенаті

Не може бути жодних суперечок щодо історичних фактів з цього питання – саме німці розробили, спланували та вчинили масове вбивство європейських євреїв. Найжахливіші місця Голокосту – табори смерті Аушвіц, Треблінка, Белжець, Собібор та Майданек – були створені націонал-соціалістами в окупованій ними Польщі, чиї неєврейські мешканці також піддалися жорстокій кампанії винищення. Ніхто з тих, кому це зрозуміло, не буде цього заперечувати.

Божевіллям є те, що ухвалений польським парламентом закон стосовно ролі Польщі в ті жахливі роки призвів до серйозної та небезпечної в своїй емоційності кризи у польсько-ізраїльських відносинах, та відповідно і у польсько-американських відносинах.

Райнгард Везер - політичний оглядач Frankfurter Allgemeine Zeitung Райнгард Везер – політичний оглядач Frankfurter Allgemeine Zeitung

Враховуючи звірства, вчинені в часи німецької окупації Польщі, можна зрозуміти, чому фактично помилковий термін “польські табори смерті” викликає у Польщі бурхливу захисну реакцію – навіть попри те, що здебільшого він використовувався не задля фальсифікації історії, а через необдуманість.

Посольства Польщі в усьому світі послідовно реагували на публічне використання цього виразу, і їх підтримував Ізраїль. Тому закон, майже одноголосно ухвалений Сеймом був непотрібний. Якби його було сформулювано обережніше і точніше, це принаймні не нашкодило би.-http://p.dw.com/p/2s2GO

Ухваленний обидвома палатами польського парламенту закон загрожує свободі думки. Тому що це відкриває можливість переносити в судову площину заяви про співпрацю Польщі з німецькими окупантами. Таке було, наряду з героїзмом та спротивом теж, як і скрізь в Європі. Вже під час комуністичної диктатури справжні польські противники режиму розпочали відкриті, часто болісні дебати стосовно темних плям своєї власної історії, які продовжилися вже у вільній Польщі. Польщі це пішло на користь. Позитивно це було сприйнято і її друзями. Всьому цьому з волі варшавської правлячої партії тепер буде покладено край.

Сайт Frankfurter Allgemeine Zeitung