ПОГРАБУВАННЯ ПО-ЛИСНЯНСЬКІ

  • admin
  • 22.10.2018
  • Коментарі Вимкнено до ПОГРАБУВАННЯ ПО-ЛИСНЯНСЬКІ

У Лисянці злодії вкрали картини учня Іллі Рєпіна та монети 17 століття.
Стародавні монети та дві картини художника Івана Макушенка винесли злодії з музею в селищі Лисянка. Фахівці оцінюють украдене в кількадесят тисяч доларів. Подія сталася 1 жовтня.
– Злодюги перепиляли ґрати й залізли через вікно, – розповідає директорка Валентина Діженко. – Жінка, яка живе поруч, бачила, як о другій ночі під вікнами стояли двоє чоловіків. Але зателефонувати в поліцію так і не наважилася. Згодом жителі прилеглих будинків згадували, як о п’ятій ранку підняли лютий гавкіт собаки. Думаю, саме в цей час крадії виносили свою здобич.
За словами Валентини Сергіївни, з музею вкрали дуже цінні речі.
– Пропали монети, датовані 1620–1670 роками. Їх знайшли під час археологічних розкопок у Лисянці в 2006 році. Також зникли дві картини місцевого художника Івана Макушенка – «Портрет сестри Оксани» та портрет баби Агапії. Свого часу Іван Макушенко був учнем Іллі Рєпіна. Обидві картини датовані 90-ми роками ХІХ століття. Наскільки мені відомо, в Україні майже не залишилося робіт нашого земляка. Здається, ще є кілька полотен у Львові. Решта – у закордонних колекціях.
Утім злодії не загребли все підряд. Одна із картин Івана Макушенка все ж уціліла.
– Це невелике полотно, і крадії не звернули на нього уваги, – каже Валентина Діженко.
Місцеві жителі стверджують, що злодії добре орієнтувалися в місцевості.
– Вони знали, що в музеї не працює сигналізація й немає охорони, – говорить місцевий журналіст Олександр Щербатюк.
Валентина Діженко днями була в поліції.
– Надала інформацію, про яку мене просили правоохоронці. Не думаю, що картини знайдуть. Зазвичай навіть у кращому разі їхні пошуки тривають роками й десятиліттями.
За чутками один із злодіїв був дуже високий. Принаймні знайшли великі сліди від його черевиків. На місці викрадених картин залишилися лише рами, з яких їх вирізали по-варварськи.
Начальник лисянської поліції Олександр Антощенко ще не знає хто вкрав картини – місцеві злодії чи заїжджі гастролери.
– Зараз тривають слідчі дії. Більше інформації дам трохи згодом – за тиждень-два.
Лисянський музей імені Тараса Шевченка створили 50 років тому за ініціативи професора Черкаського технологічного університету Миколи Бушина. У ньому широко представлена трипільська культура, період Козаччини, є пам’ятки скіфського періоду, черняхіської культури та експонати часів Київської Русі. Окрема велика експозиція – часів Другої світової війни.
– Особливо переживали після крадіжки наші атовці, – розповідає Олександр Щербатюк. – Адже саме в лисянському музеї зберігається чи не найбільша в Україні колекція бойових прапорів із зони українсько-російської війни. Але їх злодії не чіпали.
Раніше нічні гості обчистили музей у селі Погибляк Лисянського району. Там теж не було сигналізації. Тоді зловмисники витягли з приміщення декілька історичних монет та старовинний мідний дзвін.
Зазначимо, що Іван Макушенко народився в Лисянці в 1867 році. Наприкінці ХІХ століття навчався як вільний слухач у Петербурзькій академії мистецтв в Іллі Рєпіна. З 1904 працював в Україні. У 1905–1919 роках викладав у Київській художній школі, з 1934 – у Київському художньому інституті. Учасник більше як чотирьохсот художніх виставок, 50 персональних.
Його твори експонувалися в Австралії, Алжирі, Англії, Індії, Іраці, Італії, Канаді, Лівії, Колумбії, Швейцарії, США, Франції, Японії. Іван Макушенко виховав низку художників, серед яких Михайло Козик та Володимир Масик. Помер у Києві в 1955 році, там же й похований.
Юрій СТРИГУН