«Книга життя Дем’яна Яковича Сердюкова»

  • admin
  • 08.11.2018
  • Коментарі Вимкнено до «Книга життя Дем’яна Яковича Сердюкова»

Історико-краєзнавча зустріч

«Книга життя Дем’яна Яковича Сердюкова»

1 листопада  2018 року о 14.00 в Мелітопольському міському  краєзнавчому музеї для вихованців Мелітопольського професійного аграрного ліцею № 56 та студентів Таврійського державного агротехнологічного університету відбулась історико-краєзнавча зустріч «Книга життяДем’яна ЯковичаСердюкова»,  присвячена 155 річчю від дня народження видатногопедагога, науковця, дослідника, знаного в свій часдалеко за межами Мелітопольщини. Знаково, що зустріч проходила саме в музеї, адже Дем’ян Якович був першим директором Мелітопольського краєвого музею в далекому 1921 році.

Наукові співробітники музею Наталія Василенко та Олена Мельничук ознайомили гостей з надзвичайно цікавим та захопливим життєвим шляхом Д.Я. Сердюкова, висвітлили основні аспекти його діяльності як археолога, педагога, директора музею. Не оминули подій, пов’язаних з історією заснування музею в Мелітополі, переглянувши відео про історичне минуле та сучасність нашого музею.

На жаль,до наших часів не збереглось жодної фотографії Дем’яна Сердюкова, однак у фондах Мелітопольського міського краєзнавчого музею можна ознайомитися з його особовою справою, яку по крихтам наповнювали наукові співробітники музею різних часіввідомостями про його кращі наукові дослідження, статті. Частину цих матеріалів гості зустрічі мали змогу побачити просто під час заходу.

Крім того, присутнім випала надзвичайна нагода – поспілкуватись  з краєзнавцем, журналістом, дослідником, в минулому – науковим співробітником Мелітопольського міського краєзнавчого музею Валерієм Михайловичем Тимофєєвим, одним з укладачів науково-популярного видання «По поручениюархеологическойкомиссии. Сборникдокументов и материалов к 150-летию Д.Я. Сердюкова», виданого музеєм в 2013 році. Почесний гість розповів про дослідницьку і пошукову роботу, яку вони провели з колегою – Романом Клочком, щоб з’явилась невеличка (на 72 сторінки) книжечка, присвячена життю та діяльності педагога, археолога і музейного діяча Дем’яна Яковича Сердюкова. В документах з фоднового зібрання Мелітопольського міського краєзнавчого музею    Дем’ян Сердюков вперше згадується в Постановах земських зібрань як вчитель І Малознаменського народного училища Мелітопольського повіту Таврійської губернії з 1882 року. Завдяки вцілілим Книгам наказів гості мали змогу прочитати деякі вказівки Д. Сердюкова – директора Мелітопольського краєвогомузею.

На згадку про зустріч всі присутні отримали інформаційні листівки, присвячені археологічній перлині України – Мелітопольському кургану, і також відвідали експозиційну залу «Наш край з найдавніших часів до XV століття».

З Мелітопольщиною, з Мелітопольським міським краєзнавчим музеєм зокрема, пов’язана доля не одного десятка відомих та видатних науковців, дослідників, вчених! І головне завдання сучасників – не дати їм загубитись, стертися з пам’яті…

 

Біографічна довідка

Сердюков Дем’ян Якович народився 1 листопада 1863 року. Після закінчення Преславської вчительської семінарії в 1882 році протягом 30 років викладав в училищах Мелітопольського повіту. Крім того, активно займався археологічними розкопками Кам’янського городища, ставши при цьому одним з перших дослідників цього поселення, а також поширював знання з сільського господарства, за що отримував нагороди від Мелітопольського земства. Був першим керівником Мелітопольського музею, заклав основи формування його колекції. Останні роки життя пропрацював у музеї на різних посадах. Помер 12 квітня 1934 року.