У столичному архіві знайшли унікальні шматочки хліба часів Голодомору

  • admin
  • 21.11.2018
  • Коментарі Вимкнено до У столичному архіві знайшли унікальні шматочки хліба часів Голодомору

У матеріалах кримінальної справи в Центральному державному архіві громадських об’єднань у Києві фахівці виявили унікальну знахідку – заховані під час Голодомору 1932-1933 років шматочки хліба. Про це розповіла директор архіву Ольга Бажан, передають Українські Новини.

«Аналогів таких зразків на сьогодні немає. Це не копії, це оригінал. Це хліб 1932-33 років», – підкреслила директорка архіву.

Цей хліб було зроблено з невідомої речовини. За попередніми даними, з жолудевої кори і картопляної шкірки.

Шматочки хліба сховав у своєму щоденнику житель Києва Олексій Тимофійович Сорокін. Цей щоденник фахівці виявили під час рутинної роботи з дослідження матеріалів в одній із 34 тис. архівно-слідчих справ, що зберігаються в Центральному архіві.

Громадянин Сорокін народився в селі Клепачі Хорольського району Полтавської області в 1877 році. Працював учителем співу, а під час Першої світової війни – диригентом військового хору Кубанського козачого війська. Після війни працював диригентом церковного хору на Байковому кладовищі. Був заарештований у Києві радянською владою 26 червня 1941 року як «неблагонадійний громадянин».

Під час арешту у нього вилучили два шматочки сурогатного хліба, які він зберіг із часів Голодомору «для пам’яті своєї дочки про пережиті важкі роки».

Радянські правоохоронці не повірили Сорокіну і заявили, що він зберігав хліб «із контрреволюційною метою для агітації проти радянської влади». Радянський суд визнав його винним у цьому «злочині» (антирадянська агітація) і вислав до Сибіру на 5 років. Подальша доля Сорокіна невідома.

Олексія Сорокіна реабілітували в 1989 році. Архівна справа надійшла до Держархіву в 1994 році. Родичі Сорокіна не заявляли про себе і не витребували справу