Остання з роду Трубецьких – княгина Марія Трубецька, українська художниця-бойчукістка

  • admin
  • 05.01.2019
  • Коментарі Вимкнено до Остання з роду Трубецьких – княгина Марія Трубецька, українська художниця-бойчукістка

26 березня 1897 р. у Києві на вул. Володимирській у будинку прадіда Олександра Петровича, рідного брата декабриста Сергія Трубецького народилася князівна Марія Володимирівна Трубецька́. Батько – Володимир Петрович Трубецький, доктор медицини. Дівчинка рано зосталася сиротою, опікункою була бабуся – княгиня Лізавета Іванівна Трубецька, вдова. Вона забрала дівчинку до себе в Петербург і віддала її до Петроградського училища св. Катерини. Князівна прослухала сім класів, потім два додаткових курси училища (1908-1916рр). Нарешті Трубецька повернулася в Київ на вул. Фундуклеївську, 21. Вона мала хист до малювання, тому здобувала освіту у приватних майстернях Івана Селезньова та А. Сабатовського, з травня 1918 р. поступила до Академії мистецтв; училася у Михайла Бойчука.
Доводилося студентці й заробляти шматок хліба: у 1918—1928 рр. Марія працювала в Київському художньому інституті, завідувала музеєм, бібліотекою. Виконувала ілюстрації до журналу «Барвінок» у 1920—1921 роках. Брала участь у розписах:
– червоноармійських київських Луцьких казарм, виконувала композиції за ескізами Бойчука, обрамляла їх українськими орнаментами
– приміщення Київського оперного театру до І з’їзду волосних виконкомів (1919)
– Харківського театру до V Всеукраїнського з’їзду Рад (1921)
Упродовж 1920—1930 рр. Марія Трубецька була мішенню для «мистецтвознавчої критики» за те, що князівна, що учениця Бойчука. Думала, облишать кусати, коли одружиться – вийшла за скульптора й педагога, одесита Макса Гельмана, але з гордості не змінила прізвища. Жили на Хмельницького, 27.
Упродовж 1944—1952 рр. працювала завідувачкою бібліотеки Державного музею західного та східного мистецтва (Ханенків). Написала спогади про грабування музею, про нищення книг Миколи Макаренка. Коли працівників музею саджали за круглий стіл, щоб спостерігали за колегами і наказували рвати роботи. Залюблена у Київ княгиня все життя малювала красу й історію рідного міста.
У 1960-ті ілюструвала вірш Едуарда Багрицького «Кавун» – «Дівчинка з кавуном».
16 березня 1976 р. в Києві померла українська живописець і графік, родичка Максима Рильського, остання княгиня Марія Трубецька.
16 грудня 1979 р. в Києві помер Макс Гельман.

Frontpage