Відродження поліської ляльки

  • admin
  • 22.03.2019
  • Коментарі Вимкнено до Відродження поліської ляльки

У Сарненському історико-етнографічному музеї відкрили виставку ляльок із льону та народних іграшок рівнянки народної майстрині Вікторії Кисиленко (на знімку), яка першою в Рівненській області відродила поліську ляльку.

Спілкування з публікою Вікторія Кисиленко розпочала з пісні. «Ось із таким донбаським фольклором я приїхала на Рівненщину. Донбаський степ – це не випалене каміння, не пісок, це – краса. Бо там ростуть такі унікальні рослини, як ковила, там пахнуть полин, безсмертник, сила-силенна медоносних трав. У тому степу я була з 5–6 років. Бабуся водила мене через нього далеко в церкву. По дорозі завжди збирала ті квіточки. Бабуся кричить: «Доганяй!». А я тільки підбіжу та й знову відстаю, бо ті рослинки перебираю. З тих пір з’явилась у мене любов до степу, квітів, трав – усього, що росте навкруги. А перше моє кохання – флористика», – розповідає жінка. Тож коли у 18-річному віці переїхала в Рівне, то з Луганщини навезла сюди квітів, насіння, щоб продовжувати займатися цим тонким мистецтвом.

Тут, на Поліссі, Вікторія Кисиленко вперше побачила льон, який цвів навкруги. «На той час дуже багато знала майстрів і все пробувала: і на керамічному верстаті працювати, і на ткацькому, і вишивати… Але нічого мене так не приваблювало, як льоноволокно – тепле, слухняне, гарне, а найголовніше – натуральне», – каже майстриня.

 

Головна в її творчості – лялька з тріпаного льону (на знімках). Свою першу ляльку зробила в 1981 році. Знайомі та колеги почали цікавитись і забирати вироби, тому, розуміючи, що вони подобаються людям, продовжила створювати нові. Якось незнайома жінка з Волині, з якою пані Вікторія їхала в потязі, випадково побачила ляльку та запевняла, що в дитинстві гралась такою ж. «Тоді зрозуміла, що на правильному шляху, бо ж створила її суто інтуїтивно», – каже майстриня. Ляльки з тріпаного льону вона робить уже більше двадцяти років. Зізнається, що творчий шлях від першої до останньої не пройшов без мук, адже завжди хотілось робити їх усе кращими.

До речі, з ініціативи Вікторії Кисиленко в Рівненській школі № 19 створили унікальний музей народної дитячої іграшки. Серед експонатів чимало виготовлених руками майстрині. А ще іграшки, які зробили під її керівництвом діти. Тож і в місті Сарни вона провела майстер-клас з виготовлення ляльок-мотанок для дітей, які прийшли на її персональну виставку.

Тетяна КОЛЯДИЧ.

Фото автора.

Сарни Рівненської області.