Україна і Польща: УІНП та IPN

  • admin
  • 23.09.2021
  • Коментарі Вимкнено до Україна і Польща: УІНП та IPN
Україна і Польща: УІНП та IPN
Голова податкового комітету Верховної Ради України Гетманцев
вважає, що видатки на Український інститут національної пам’яті у новому держбюджеті збільшувати не потрібно.
Оскільки я, серед співробітників Українського інституту національної пам’яті, чи не найбільше контактую з польськими колегами – часто мене просять порівняти роботу УІНП та IPN (Instytut Pamięci Narodowej).
Трохи цифр.
УІНП. На 2021 рік державним бюджетом передбачено для діяльності Інституту 73 млн 374 тис. грн, з яких 29 млн 927 тис. – власне на діяльність УІНП і 43 млн 347 тис. – на діяльність Музею Майдану і Галузевого державного архіву УІНП.
У 2020 році бюджет УІНП, після секвестру навесні, був скорочений до 65 млн грн, а первинно він мав бути 129 млн грн.
Кількість співробітників УІНП ніколи не сягала навіть 100 осіб, а в окремі роки і 70 осіб.
Instytut Pamięci Narodowej. Штат – 2 156 співробітників. Бюджет у 2020 р. 393 mln zł – це десь 2 660 377 083 (грн). Писати про розмах діяльності IPN не буду – про це можна легко прочитати польською чи англійською з різних джерел.
Ну, ясно, що в поляків інша справа – у них вже багато років війна з РФ, тому їм потрібно вкладати гроші у відновлення національної пам’яті і боротися із наслідками колоніальної політики Москви, зокрема відновлювати національну пам’ять та сприяти поширенню польської ідентичності на всіх територіях, включно із прифронтовою зоною. У Польщі величезні території окуповані РФ, тому поляки витрачають такі кошти на національну пам’ять – бо ж росіяни ведуть війну за голови і душі.
У нас в Україні все інакше, проблеми інші. Тому й порівнювати складно.