Палац архієпископів в Оброшині хочуть зробити туристичним магнітом

Про це в коментарі для “Еспресо.Захід” розповів голова Оброшинської ОТГ Іван Галич.

“Маємо вже своє брендування і відзняли проморолик, де є палац, і він є основним елементом нашого герба, який ми теж створили. Почали процес промоції громади.

Але нині палац на балансі Інституту сільського господарства Карпатського регіону. Інститут хоче його відновити. Зверталися до нас, просили допомогти в цьому процесі. Відповідно, ми також скерували низку звернень – і в Академію наук, і в обласну адміністрацію, аби принаймні хоч виділили гроші на проєкт реконструкції.

Наразі допомагаємо інституту залучили сюди туроператорів. Тобто відбувається робота, щоб відновити палац, але якщо мине ще якийсь час і цього зробити не вдасться, то будемо звертатися до інституту, щоб палац передали нам на баланс. Ми розуміємо, що для того, аби взяти на баланс, треба ще мати змогу утримувати цю територію. От, для прикладу, минулої зими був пошкоджений дах на прибудинковій споруді.

Зараз готуємо фундамент – якщо отримаємо на баланс цей палац, щоб зразу мали можливість податися на якийсь гранти. Бо зі свого бюджету реконструювати палац ми не можемо. Будемо залучати іноземні ресурси. Ведемо переговори з німецькими громадами, польськими. Треба залучати європейські кошти, але це лише в тому випадку, коли приймемо на баланс”, – каже Іван Галич.

Зараз біля палацу проводять екскурсії, але всередину заходити не можна.

Нагадаємо,  торік у травні в соцмережах голова Спадщина.UA / Heritage.UA Ганна Гаврилів повідомила, що в будівлі 1730 року замінюють вікна на металопластикові без жодних дозволів.

“Я не компетентний коментувати цю тему, але наскільки я розумію, був вибір – поставити приміщення під ризик без вікон чи хоч якось вберегти. Тому, можливо, тимчасово поставили, аби в майбутньому замінити на такі, які відповідають стилю палацу”, – зазначив чиновник.

Довідково. Палацовий комплекс львівських римо-католицьких архієпископів був побудований у 1730 році. З XV ст. село Оброшине служило літньою резиденцією львівських архієпископів. А от ідея збудувати там палацовий комплекс виникла на початку XVIII ст. у намісника римської курії Яна Скарбека.

У ХІХ ст. резиденцію занедбали, а найбільше постраждала будівля під час Першої світової війни.

Після Другої світової війни в палаці розмістився Науково-дослідний інститут сільського господарства, який займає приміщення донині.

Ансамбль складався з палацу, пятикутного парадного двору, службових приміщень біля воріт, окремого будинку кухні, саду. Палац зведений за проєктом архітектора Юзефа Фонтани, найближчий аналог — палац Бєліньських у Варшаві того ж архітектора.

Відповідно до Державного реєстру національної культурної спадщини України, до пам’яток архітектури в Оброшині належать: садиба львівських архієпископів (1730 р., № 477-0), палац (№ 477-1), господарські флігелі (№ 477-2), мурована огорожа з парадною та господарчою брамами (№ 477-3), а також парк (XVIII століття, № 477-4).

Від admin