У живописі Кирилівської церкви, пам’ятці історії, архітектурі й живопису ХІІ ст., на відокрем від побудованих раніше храмів Київської Русі, у великій кількості з’являються зображення святих воїнів: Димитрія Солунського, Феодора Стратила, Феодора Тірона, Георгія Побідоносеця, Олександра та ін. Монументальні фігури воїнів озброєні, у військових обладунках. Постаті небесних захисників здебільшого зображено на стовпах, які підтримують склепіння споруди. Стовпи фізично тримають на собі храм, а святі воїни охороняють цей дім Божий.
Велика кількість воїнських зображень відбивала потребу середньовічної людини мати перед очима зображення святих, яких можна було б попросити про допомогу. Тобто популярність персональних зображень обумовив час, коли будувалась церква, – це був час нескінчених міжусобних війн. Святі воїни, особливо святий Георгій, князем Всеволодом Ольговичем – засновником Кирилівської церкви, сприймалися як покровителі, які мали надавати допомогу князю Всеволоду у боротьбі та утриманні київського великокнязівського столу, у консолідації Київської Русі, в обороні держави від ворогів.
Усього на стінах собору з ХІІ ст. до наших часів зберіглось п’ять фрескових зображень воїнів. Усі вони типові для візантійських іконографічних традицій. Одне з них різниться від інших своїм оригінальним трактуванням. Цей фресковий образ написаний на південній площині центрального північного стовпа, у другому регістрі. Напис, що мав супроводжувати зображення, на жаль, до нас не дійшов. Навколо голови воїна німб. Його вирізняє густе волосся, великі очі, довгий ніс; на плечах плащ – корзно з великою фібулою, а також довга кольчуга, одягнена на сорочку; рука воїна спирається на величезний щит. Гордовита імпозантна постава, одяг і аксесуари, які нагадують давньоруське князівське військове вбрання, свідчать про те, що тут зображено не звичайного воїна, а князя-полководця. А в деяких рисах обличчя і в постаті вгадується натяк на зовнішність засновника Кирилівського храму Всеволода Ольговича. Він яскраво змальований істориком Татищевим: “Сей князь – муж був великий на зріст і дуже товстий. Очі мав не малі, ніс довгий, бороду широку…”. Певна річ, що на фресці зображено не Всеволода Ольговича, який не був піднесений до рангу святих. Але, поза сумнівом, перед нами – прототип давньоруського князя – воїна, зображення, яке було замовлено також князем – воїном, яким був Всеволод Ольгович.
Святі кирилівські воїни, захистить Кирилівській храм, з небес закрийте Київ і Україну від російського супостата! Нехай разом з вами підніметься військо ангелів і архангелів і допоможе українським воїнам вистояти і перемогти у лиху годину війни!

Від admin