В Бахмутському районі у Нью-Йорку окупанти спалили пам’ятку культурної спадщини — старий млин Пітера Діка, який побудували там на початку 20 століття німці-меноніти.

Про пожежу, яка пошкодила історично-архітектурну пам’ятку, Вільному радіо розповідає місцева громадська діячка Надія Гордіюк.

“У День пам’яті та примирення, коли весь світ вшановував пам’ять жертв нацизму, рашисти запальними снарядами гатили по історичній частині унікального європейського селища Нью-Йорк. Горіла та частина, де розташовані пам’ятки архітектури, які збереглися й у роки Другої світової війни. Найстрашніше, мене душать сльози, — палав млин Пітера Діка. Чорний дим стояв над усім селищем. Це один з шести млинів, які несли промислову славу Нью-Йорка. Він один вистояв — революції, війни та гітлерівський нацизм”, — розповіла активістка.

Відео пожежі млина Пітера Діка у Нью-Йорку оприлюднив у соцмережі місцевий краєзнавець Etnografo Donetz.

Для довідки:

Цей млин  —  пам’ятка промислової архітектури початку ХХ століття у Нью-Йорку Бахмутського району Донецької області. Нью-Йорк — це колишня колонія німців-менонітів, яку заснували у 1889 році представники з хортицьких німців.Німецькі колоністи створили у селищі інфраструктуру: побудували цегляні та черепичні заводи, завод з виготовлення сільгоспмашин та знаряддя,  а також парові млини. Цей 4-поверховий паровий млин Пітер Дік звів у 1903 році, млин був одним з найбільших у Нью-Йорку. Звідси постачали борошно у великій кількості по всіх околицях

паровий млин Пітера Діка в Нью-Йорку
Паровий млин Пітера Діка в Нью-Йорку. Фото: Надія Гордіюк

Надія Гордіюк підкреслює: російські окупанти зробили те, чого не зробили гітлерівці: запалили цю унікальну пам’ятку.

“Ми бачимо, як вони палять бельгійську спадщину Лисичанська, бачимо як горять церкви, і от млин Пітера Діка. Це серце, символ Нью-Йорка”,  —  каже Надія Гордіюк.

паровий млин Пітера Діка в Нью-Йорку
Паровий млин Пітера Діка в Нью-Йорку. Фото: www.donmining.info

Судячи з відео, вигоріла верхня частина будівлі. Активістка сподівається, що будівлю вдасться колись відбудувати.

“Там дуже добра німецька цегла. Я маю надію, що стіни збережуться! Перекриття вже були зруйновані до того. Це символ стійкості, цей млин один вижив  —  попри всі війни та злочини! Ми його відбудуємо, і це буде пам’ятник перемоги у цій війні”,  —  каже Надія Гордіюк.

меморіальна табличка Пітеру Діку в Нью-Йорку
Фото меморіальної таблички – www.donmining.info

 

За словами Надії Гордіюк, декілька років тому цю будівлю хотіли зруйнувати, але активісти, місцеві мешканці та журналісти захистили старовинну будівлю.

“Обласний департамент культури та відділ архітектури дійшли висновку: європейська спадщина Нью-Йорка являє великий інтерес для історії. Ініціювали надання млину статусу пам’ятника архітектури. Зберігся й елеватор, в ансамблі вони утворюють перлину візуального образу селища”,  — зазначає представниця Нью-Йорка.

На Луганщині на початку травня за два дні поспіль російські окупанти вгатили по двох пам’ятках архітектури та історії Лисичанська. Це місцева гімназія та будівля туберкульозної лікарні. Обидві будівлі належать до так званої Бельгійської архітектурної спадщини Лисичанська.

Від admin