Мargulan Сentre є структурним підрозділом Павлодарського педагогічного університету і розташований в історичній частині міста Павлодара по вулиці Астана 151, в будівлі – пам’ятці архітектури початку XX століття, де колись розташовувався одна з філій Російсько-Азіатського зовнішньоторговельного банку.

Некомерційне акціонерне товариство «Павлодарський педагогічний університет» було засновано 1962 року та у вересні 2022 року відзначатиме свій 60-річний ювілей.

Наша alma mater є єдиним університетом за педагогічним напрямом у регіоні і одиним із провідних лідерів у галузі педагогічної освіти Республіки Казахстан. Університет посідає 3 місце серед педагогічних вузів у національних рейтингах та входить до топ-десятки найкращих педагогічних вищих навчальних закладів країни.

. Головний корпус НАТ “Павлодарський педагогічний університет”

На сьогоднішній день основною місією Мargulan Сentre є:

– виховання казахстанського патріотизму, громадянської відповідальності, формування історичної свідомості та дбайливого ставлення до культурної і природної спадщини серед школярів та студентів;

– науково-просвітницька робота з широкими верствами населення, пропаганда історико-культурної та природної спадщини Казахстану;

– виставково-експозиційна, туристично-екскурсійна діяльність; організація та проведення заходів щодо збереження історико-культурного та природного ландшафту;

– проведення дослідницької діяльності в галузі історії, археології, етнографії, краєзнавства та палеонтології Казахстану та Павлодарської області;

– комерціалізація наукових досліджень у галузі археології та культурного туризму Павлодарського Приіртишшя.

До структури наукового Центру входять 4 науково-дослідні лабораторії та кабінет «Margulantanu». А також на прилеглій території розташована Садиба Султанбет султана, який є сакральним об’єктом Республіканського значення.

Загальний вид на пам’ятник архітектури та містобудування, де нині розташований Margulan Centre, – у різні роки,

Науково-дослідна лабораторія археологічної реконструкції:

На базі лабораторії проводиться реконструкція комплексу озброєння середньовічних воїнів Казахстану на основі аналізу археологічних, образотворчих та письмових джерел. У процесі створення реконструкцій аналізуються елементи наступального та захисного озброєння (лук, стріли, сагайдаки, мечі, палаші, шаблі, списи, панцирі, кольчуги, шоломи).

Наукові реконструкції воїна кімако-кипчацького часу

Науково-дослідна лабораторія експериментальної археології.

Діяльність лабораторії пов’язана з дослідженнями технологічних процесів у давнину та середньовіччя, на базі лабораторії працює антропологічний кабінет, де проводяться дослідження із застосуванням інноваційних методів в археології.

Робота в лабораторних умовах

Науково-дослідна лабораторія «Рухані жағиру»:

Основна діяльність даної лабораторії вибудувана в рамках реалізації Програмної статті Єлбаси Н. Назарбаєва: «Погляд у майбутнє: модернізація суспільного свідомості» та статті «Сім граней Великого степу»ю Це обумовлює дуже широкий напрям роботи: від курування виконання проектів нашого університету та проведення заходів за вищезазначеними статтями до системної роботи зі школярами, студентами та громадськістю за такими напрямками: «Сакральна географія Казахстану: карта сакральних об’єктів Павлодарської області», «Створення археологічних музеїв просто неба», «Margulan Stady: регіональні шкільні та студентські археологічні загони», тощо.

 

 

Кабінет «Margulantanu»

Основною метою створення кабінету “Margulantanu” є вивчення та пропаганда історико-культурної спадщини видатного дослідника Казахстану: археолога, етнографа, вченого-енциклопедиста А.Х. Маргулана. Експозиція кабінету включає наукові праці та особисті речі вченого.

 

Загальний вигляд експозиції в кабінеті «Margulantanu».

Реконструкція садиби Султанбет Султана

 Реконструкція садиби видатного політичного діяча Султанбета Султана була реалізована в рамках державної Програми «Рухані жағиру: модернізація суспільної свідомості». Султанбет Султан був одним з найавторитетніших керівників, відомий правитель, ровесник, соратник і двоюрідний брат хана Абилая, який у Приіртишші представляв інтереси казахів і залагоджував прикордонні суперечки. Йому належить найбільша заслуга у поверненні Правобережжя Іртиша.
Резиденція його була відновлена ​​за описами та кресленнями, отриманими в ході широких джерелознавчих досліджень.

Експозиції, представлені в залах садиби, розповідають про політичну діяльність Султанбета. Тут відвідувачі можуть ознайомитись з документами та предметами побуту, пов’язаними з тією епохою.

 

Експозиція у Садибі Султанбет султана

В 2019 році, в рамках реалізації державної програми Рухані жангиру (Духовна модернізація), в Мargulan Сentre була створена окрема проектна Міжнародна науково-дослідна лабораторія “YMAI”.

Головними завданнями лабораторії є дослідження та всебічне збереження історико-культурної та археологічної спадщини Казахстану та світу. Зокрема:

– Організація та проведення системних рабіт з азбеспечення збереженності археологічного матеріалу з розкопок археологів Margulan Centre  ППУ.

– Робота зі студентами та музейними фахівцями з проблем вивчення та забеспечення збереженності історико-культурного та археологічного надбання Казахстану.

– Проведення системних досліджень археологічного текстиля та консервації археологічного текстиля з розкопок археологічних пам’яток Павлодарської області, Туркестану, Улытау, України, Азербайджану та інших країн.

На сьогодні вона є добре відомою структурою в Центральній Азії та Європі.

Серед виконаних відомих робіт лабораторії: дослідження низки текстильних матеріалів з розкопок пам’яток Казахстану та зарубіжжя; участь в археологічних дослідженнях археологічних об’єктів Казахстану та Киргизстану.

Консервація шатів з розкопок мавзолею Болган Ана, XIII ст., Золота Орда (Казахстан, Павлодар, 2019 р.)
Процес консервації халату з розкопок мавзолею Болган Ана, XIII ст., Золота Орда (Казахстан, Павлодар, 2019 р.)
Навчання студентів Павлодарського педагогічного університету (Казахстан), 2019 р.
Науково-практичний семінар в Iнституті Бейлярбей Сабанчі Міністерства освіти Туреччини з проблеми консервації та реставрації текстилю (Туреччина, Стамбул, 2020 р.)
. Науково-практичний семінар для співробітників музеїв Киргизстану (Киргизстан, Бішкек, 2021 р.)

 

Від редакції:

Тетяна Крупа, керівник  науково-дослідної лабораторії  Мargulan Сentre в  Павлодарськом педагогічному університеті, археолог, реставратор, громадянка України з Харкова.

Тетяна Крупа була ініціатором відродження коцарського ткацтва, одне із ремесел, яке залишилося від кочевників на Слобожанщині ( цього року  коцарство стало елементом нематеріальної спадщини України).

 

Від admin