У листопаді 2022-го на Київщині побував всесвітньо відомий вуличний художник Бенксі (Banksy). Він залишив на руїнах Горенки, Ірпеня, Бородянки, Гостомеля та в центрі Києва 7 графіті. Звісно, за роботою ніхто Бенксі не упізнав, але авторство робіт він підтвердив у відео та дописах на своїх ресурсах.Що робити з цими малюнками на понівечених стінах? Частина поціновувачів вважає, що їх варто перенести до музеїв або меморіальних комплексів. Проте є й такі, хто стверджує, що графіті варто залишити на стінах і дати їм жити власним життям – адже саме це основна ідея стрітарту.

УП. Життя розповідає, про які саме роботи йдеться, та що про їх майбутнє кажуть мистецтвознавці, активісти та куратори сучасного мистецтва.

 

7 робіт Бенксі на Київщині та що в них помітили глядачі

Бенксі підтвердив авторство 7 робіт на Київщині. У Бородняці, яка навесні 2022 сильно постраждала від атак РФ, художник створив два графіті. На одному зобразив хлопчика, який кидає на землю дзюдоїста, на іншому – дівчину-акробатку, що стоїть на руках.

На графіті у Бородянці Бенксі зобразив хлопчика, що переміг дзюдоїста. Фото: Instagram edr4m

Обидва зображення втілив на стінах напів зруйнованих вибухами будинків. Попри те, що мистецтвознавці невблаганні, стверджуючи, що однозначного трактування творів мистецтва немає і бути не може, дві роботи Бенксі вже отримали інтерпретацію українців.

Першим графіті на Київщині, авторство якого підтвердив Бенксі, стала дівчина-акробатка у Бородянці.

Фото: Instagram edr4m.

У Горенці Бенксі створив графіті на внутрішній стіні сильно пошкодженої будівлі. На малюнку – бородатий чоловік, що миється в ванні.

Чоловіка, що миється, Бенксі зобразив на внутрішній стіні будинку. Фото: Instagram edr4m

У Гостомелі графіті з’явилося на будинку біля аеропорту, який окупанти штурмували в перші години повномасштабної агресії. На графіті – жінка в протигазі, вбрана в халат. В руці у жінки вогнегасник. Частиною композиції стали випалене вікно будинку та стілець, на який спирається персонажка графіті.

У Гостомелі графіті Бенксі намалював поблизу аеродрому. Фото: Instagram edr4m

Ще одне зображення Бенксі створив в Ірпені. На вигорілу чорну стіну він наніс графіті з дівчиною-гімнасткою, що виконує вправу зі стрічкою.

На зображенні в Ірпені Бенксі зобразив дівчину зі стрічкою. Фото: Instagram edr4m

Дві роботи Бенксі з’явилися і в центрі Києва. На бетонних блоках, на Майдані Незалежності, стрітартер створив композицію, на якій двоє дітей бавляться на гойдалці, роль якої виконує протитанковий їжак.

В центрі Києва Бенксі намалював дітей, що бавляться на гойдалці. Фото: “Вечірній Київ”

На Великій Житомирській Бенксі “обіграв” слід невідомого вандала на стіні будівлі. До схематичного зображення пеніса він домалював броньовану вантажівку з російською Z та солдатами ЗС РФ. Так, “член” набув нової функції – втілює ракети Путіна.

У центрі Києва Бенксі вписав у свою роботу малюнок невідомого вандала. Фото: Facebook

Що побачили в роботах українці

У численних коментарях до графіті з Бородянки українці пишуть, що “зчитали” композицію з хлопчиком і дзюдоїстом як “Україна перемагає путіна”, адже президент РФ відомий своїм захопленням дзюдо. Акробатку ж, яка балансує на руках, українці трактують як “збереження рівноваги у складний час”.

До роботи з Горенки користувачі мережі ставляться більш “спокійно”. Проте вбачають у ній контраст між звичайною гігієнічною процедурою й болючим тлом, на якому втілена робота. Щоправда, додаткової популярності додав графіті режисер Олесь Санін. Він опублікував пост, в якому повідомив, що позував для роботи відеооператор Руслан Богдан. Багато уваги приділили і графіті з Великої Житомирської – намальований пеніс почав коштувати грошей.

Ідеї щодо збереження робіт Бенксі

Про те, що роботи стануть частиною музею або меморіального комплексу, заявили очільники Бородянки й Горенки. Так, влада селища Бородянка планує створити музей війни і там експонувати роботи британського митця. Про це в ефірі “Українського радіо” заявив в.о. Бородянського селищного голови Георгій Єрко.

Ми хочемо зробити музей та помістити їх туди. Крім того, там могли би зберігатися й інші спогади про війну, зокрема розстріляний пам’ятник Тарасу Шевченку. У нас є експонати, і громада хоче бачити їх у музеї Бородянки“, – сказав Єрко.

Влада Горенки, за попередніми даними, планує перенести графіті Бенксі на Алею Героїв у Бучі або ж зробити частиною однієї з новобудов, які зводитимуть в рамках програми відновлення селища.

Ганна Щокань, журналіст УП.Культура

Від admin