Більше року йде повномасштабна війна з росією. Її  не чекали і майже  не готувалися. В усякому разі, заклади культури. На 2022 рік були складені плани, отримано фінансування, розписані заходи. Але настало 24 лютого – і все плани рухнули. Постало одне нагальне питання – як зберегти українську  спадщину.

Починаючи з березня 2022 року журнал «Музеї України»  моніторить  стан закладів культури  під час активних військових дій. Майже пів року ми  працювали разом з міжнародним проєктом «Спадщина України – під вогнем», який був реалізований за сприянням Фонду “Аліф” та Інституту археології Університетського коледжу Лондона (UCL, В. Британия) і Фондом глобальної спадщини (GHF, США).

За цей час   зібрана велика кількість матеріалів, оброблений величезний масив інформації про втрачені (внаслідок знищення під час бойових дій) або вкрадені  російськими окупантами культурні цінності  з музейного фонду України (особлива увага приділяється окупованим територіям). Проведена фотофіксація руйнації  пам’яток культури.

Вся зібрана інформація   передана європейським/світовим донорам – вони мають знати масштаби руйнування української  культури.

Ми всі свято віримо, що війна закінчиться перемогою і активне життя повернеться в українські заклади культури. Проте, про страшні події не варто забувати. Кожен з вас має свої спогади,  власний досвід набутий під час війни – все це має   залишитися   нашим нащадками і представникам культурної спільноти інших країн. На жаль, війна з росією – це перманентне явище.  Вона відбувається віками.

Для подальшого збереження музейного фонду України  та  українських пам’яток культури  ГО « Міжнародний інститут громадських ініціатив»  розпочинає програму “Музеї під час війни” .

Запрошуємо представників музейної спільноти зробити власний внесок в дану  програму (особливо музеям, які знаходяться або знаходилися в прифронтовій зоні ), а саме:

– написати  спогади як музей працював під час війни і зберіг свої колекції, які знаходились в сховищах, експозиціях або на виставках музеїв (без зазначення місць зберігання);

– згадати про свої  дії під час евакуації та збереженні музейних експонатів ( які потрібні  пакувальні матеріали,  як вирішували питання з транспортом, як було вирішино питання про нове місце збереження музейної збірки та інші важливі деталі, які потрібні під час  евакуації);

– надати поради для  визначення найважливіших культурних цінностей, які потребують першочерговості при евакуації або зберіганні музейного фонду в схронах;

– розказати про власний досвід співпраці з волонтерами, які провели колосальну роботу, допомагаючи зберегти українську спадщину;

– поділитися досвідом, як максимально ефективно треба розподіляти функції під час екстреної евакуації серед працівників музею;

– надати поради, щоб максимально зберегти колектив та науковий потенціал установи під час війни;

– які  культурно-мистецькі заходи проводили під час війни.

Форма подачі – довільна. Ми можемо надати допомогу у написання матеріалу.  Всі матеріали будуть опубліковані на сайті журналу “Музеї України”.

Матеріали просимо  надсилати на електронну адресу  museum-ukraine@ukr.net

Ваші спогади стануть  основою для роботи фокус-групи, яка сформує рекомендації для  роботи музеїв  під час війни або стихійного лиха. Розраховуємо, що такі спогади будуть цінними та необхідними знаннями для працівників культури.

Згодом, запланований  випуск друкованого   журналу «Музеї України» з  практичними порадами для діячів культури  під час війни або стихійного лиха. Спецвипуск журналу буде переданий до  музеїв і центральних бібліотек.

Ваш  безсцінний  досвід має залишитися нащадкам.

Куратор програми  Наталія Іванченко, шеф-редактор журналу “Музеї України”.

Від admin