ЮНЕСКО визнало зникаючі мови в Росії

  • admin
  • 30.05.2019
  • Коментарі Вимкнено до ЮНЕСКО визнало зникаючі мови в Росії

136 мов в Росії знаходяться в небезпеці, і 20 з них вже визнані мертвими. Такі цифри наводяться в інтерактивному Атласі зникаючих мов світу, опублікованому на сайті ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО розраховує життєздатність мов по 9 критеріям, в тому числі за кількістю носіїв, передачі мови від покоління до покоління, доступності навчальних матеріалів, стосовно мови у суспільстві. Далі всі мови класифікуються за 6 категоріях: ‘знаходиться в безпеці’, ‘положення викликає побоювання’, ‘мова перебуває під загрозою зникнення’, ‘мова знаходиться в серйозній небезпеці’, ‘мова перебуває в критичному стані’, ‘мова зникла’.
Якщо розглядати карту російських мов, то крім 20 зниклих мов (наприклад, айнського, югского, убихський) в Росії ще 22 вважаються які у критичному стані (алеутська, Терсько-саамська, ітельменска), 29 – в серйозній небезпеці (нівхська, чукотська, карельська ). Під загрозою зникнення опинилися 49 мов, в тому числі калмицька, удмуртська і ідиш. Побоювання викликає стан 20 мов, в числі яких опинилися білоруська, чеченська, якутська і тувинська. Відзначимо, що якщо підсумувати кількість мов в кожній з п’яти категорій, то вийде не 136, а 140. Також варто врахувати, що удмуртська, калмицька, якутська, тувинська і чеченська є державними мовами республік РФ.
В останні кілька десятків років повністю зникли 200 мов, наголошується в матеріалі агентства Associated Press.