ЯК УТВОРИЛОСЯ КРИМСЬКЕ ХАНСТВО У СКІФСЬКІЙ ТАВРІЇ?

  • admin
  • 27.06.2020
  • Коментарі Вимкнено до ЯК УТВОРИЛОСЯ КРИМСЬКЕ ХАНСТВО У СКІФСЬКІЙ ТАВРІЇ?

У результаті розпаду Золотої Орди в першій половині XV століття на основі монголо-татарського улусу, який розташовувався на Кримському півострові утворюється окреме ханство.

Його очолював Хаджи Гірей, який став засновником відомого роду Гіреїв.

У 1475 році хан Менглі Гірей був захоплений турками під час їхнього нападу на Кафу. Він змушений був піддатися Мегмеду ІІ Завойовнику за умови постійного перебування в Стамбулі своїх найближчих родичів, а також передачі Османській імперії прибережних територій від Балаклави до Керчі з центром у Кафі.

Натомість Порта зобов’язалася призначати ханів у Крим лише з династії Гіреїв (хани перебував на становищі “тікме” – призначеного султаном), надати ханству внутрішньополітичну автономію і право зноситися з іноземними володарями.

У своїх васальних зобов’язаннях перед Османами кримські хани протягом XVI – XVII ст. зберігали більшу незалежність у внутрішній та зовнішній політиці, ніж молдавські, волоські і трансільванські князі. Татарські підрозділи були однією з головних складових війська Османської імперії під час його походів до Європи
Зображення: Монета акче хана Хаджи Гірея з тамгою.
Автор: Тарас Чухліб