У Кропивницькому відкрилася унікальна виставка весільних світлин «Просили мати, просили батько…» з зібрання кропивницького колекціонера старожитностей Володимира Нагорного. Організатором виступив обласний Центр народної творчості та сам колекціонер Володимир Нагорний.
В виставковій експозиції представлено 80 світлин весіль. Їх грали у різні роки протягом більше 100 років у Єлисаветграді, Олександрівському, Знам’янському, Світловодському, Новоархангельському районах Кіровоградщини та у Черкаській області. Є світлини з весілля українських остерарбайтерів в Австрії під час другої світової війни. Найстаріші зроблені на початку ХХ століття, наймолодшим – п’ятдесят років. На світлинах – молодята, бояри та дружки, батьки, ряджені та усі гості весіль. Відкриття супроводжувалося цікавою розповіддю автора виставки про власне весілля та сільські обряди.
До представлення світлин організатори підійшли нетрадиційно з власним ноу-хау. Його винайшов, запропонував та здійснив син Володимира Ростислав. Кожна світлина була оцифрована, пройшла кольорову корекцію та була збільшена. У експозиційних рамках розмістили поруч оригінал та кольорову копію. Експонатами виставки були і весільні рушники навколо деяких світлин.
Родзинкою відкриття виставки був виступ обрядово-фолькльорного колективу з Долинської «Калинка». Актори-аматори показали чотири міні-вистави, які ознайомили присутніх з різними елементами весільних обрядів нашого краю. Присутні побачили, як одружувалися в українських селах у минулому столітті: сватання та викуп молодої, прибирання нареченої, прощання її з домом, весільні обжинки, які проводили, коли батьки одружували молодших дітей. А також кухарчине весілля, яке входило у після весільні українські обряди та гулялося третього дня.
Роль молодих в міні-виставах виконували справжні наречені — Владислав Демидов та Ірина Корінна, які одружуються 15 серпня.
Анатолій Авдєєв