«Просили мати, просили батько…».

  • admin
  • 31.07.2020
  • Коментарі Вимкнено до «Просили мати, просили батько…».

 

У Кропивницькому відкрилася унікальна виставка весільних світлин «Просили мати, просили батько…» з зібрання кропивницького колекціонера старожитностей  Володимира Нагорного. Організатором виступив обласний Центр народної творчості та сам колекціонер Володимир Нагорний.

В  виставковій експозиції представлено  80 світлин весіль. Їх грали у різні роки протягом більше 100 років у Єлисаветграді, Олександрівському, Знам’янському, Світловодському, Новоархангельському районах Кіровоградщини та у Черкаській області. Є світлини з весілля українських остерарбайтерів в Австрії під час другої світової війни. Найстаріші зроблені на початку ХХ століття, наймолодшим – п’ятдесят років. На світлинах – молодята, бояри та дружки, батьки, ряджені та усі гості весіль. Відкриття супроводжувалося цікавою розповіддю автора виставки про власне весілля та сільські обряди.

До представлення світлин організатори підійшли нетрадиційно з власним ноу-хау. Його винайшов,  запропонував та здійснив син Володимира Ростислав. Кожна світлина була оцифрована, пройшла кольорову корекцію та була збільшена. У експозиційних рамках розмістили поруч оригінал та кольорову копію. Експонатами виставки були і весільні рушники навколо деяких світлин.

Родзинкою відкриття  виставки був виступ обрядово-фолькльорного колективу  з  Долинської «Калинка». Актори-аматори показали чотири міні-вистави, які  ознайомили присутніх з різними елементами весільних обрядів нашого краю.  Присутні побачили, як одружувалися в українських  селах у минулому столітті:  сватання  та викуп молодої, прибирання нареченої, прощання її з домом, весільні обжинки, які проводили, коли батьки одружували молодших дітей. А також  кухарчине весілля, яке входило у після весільні українські  обряди та гулялося третього дня.

Роль молодих  в міні-виставах виконували справжні наречені  — Владислав Демидов та Ірина Корінна, які одружуються 15 серпня.

Анатолій Авдєєв