Сестра Лесі Українки – Ізидора Косач – була репресованою

  • admin
  • 12.09.2020
  • Коментарі Вимкнено до Сестра Лесі Українки – Ізидора Косач – була репресованою
Сестра Лесі Українки – Ізидора Косач – була репресованою більшовицьким режимом і затримана гестапо за співпрацю з ОУН.
У 1888 року у відомій волинській родині Косачів народилась дівчинка, яку за наполяганням Олени Пчілки та її старшої доньки Лесі, назвали Ізидора.
Перед тим як піти до гімназії дівчина отримала добру домашню освіту.
У 1905 р. у Російській імперії жінок почали приймати до вищих навчальних закладів. Восени 1906 р. оголосили, що вперше приймуть жінок і до Київського політехнічного інституту (на конкурсній основі). Ізидора Петрівна успішно склала іспити і була в числі 16 дівчат, що вперше стали студентками КПІ.
Після того, як в Україні закріпилась більшовицька влада, Ізидора продовжила займатися науковою діяльністю у сфері ботаніки.
Ізидорі було 49, коли її заарештували у вересні 1937. За 8 років до того чекісти засудили її чоловіка, вченого-агронома Юрія Борисова, як члена вигаданої чекістами Спілки визволення України і заслали на Північ, звідки той не повернувся.
Два роки Ізидора Косач валила ліс в Онезькому таборі. І лише з нагоди 25-річчя смерті Лесі Українки громадськість домоглася звільнення рідної сестри поетеси на волю. Таким чином Ізидора Косач повернулася до Києва на початку 1940 року.
Уже під час Другої світової війни Ізидору Косач повторно арештовують за проукраїнську діяльність, але вже нацисти. Тоді вона входила до Української національної ради, що була заснована ОУН. Після звільнення, восени 1943 року, остерігаючись репресій радянської влади, Ізидора разом із сестрою Ольгою Косач тікають до Європи, згодом – до Америки.
За океаном Ізидора співпрацює із жіночими громадськими організаціями, займається видавничою діяльністю, пише про сестру, родину та їх оточення.
У 1971 р. радянська влада запросила її взяти участь у відзначенні сторіччя з дня народження Лесі Українки в УРСР, але Ізидора відмовилася і написала, що «не поїде в Україну, поки там панує неволя і заарештовують невинних людей».
Померла вона 12 квітня 1980 року в місті Піскатавей (штат Нью-Джерсі, США).
———————————————————-

За світлину та віднайдений матеріал дякуємо історичному ресурсу

Хроніки Любарта, що багато і наповнено пишуть про видатних діячів та уродженців Волині.
Опубліковано  Maryna Mirzaeva