«Спокуса Святого Антонія» повертається до Музею Ханенків!

  • admin
  • 02.03.2021
  • Коментарі Вимкнено до «Спокуса Святого Антонія» повертається до Музею Ханенків!
Проєкт “Спокуси Ієронімуса Босха ІІ. Дослідження та реставрація”
5 березня – 30 квітня 2021 року

Тривалий проєкт з дослідження і реставрації триптиха «Спокуса Святого Антонія» завершено! Твір повертається після п’ятирічної паузи у відновленому вигляді.

Проєкт презентує результати п’ятирічного дослідження команди науковців та реставраторів. Це не тільки можливість поринути у світ Ієроніма Босха, а й розібратися у тому, як саме відбувається дослідження та реставрація музейного предмета.

Сучасні дослідники із впевненістю приписують пензлю Босха близько 20 картин. Ще п’ятдесят років тому автентичними вважали 40 живописних творів, майже половину з них тепер визнано копіями. Існує близько 20 копій триптиха «Спокуса Святого Антонія». Ранніх копій у світі залишилося небагато.

 

Про твір Босха

Богдан Ханенко придбав триптих як оригінальний твір Ієронімуса Босха. Вже у 1927 році науковці музею визнали картину копією. Після низки досліджень співробітниці виявили, що триптих виконали співпрацівники художньої майстерні Босха приблизно у 1520-і роки, невдовзі по тому, як славетний майстер пішов з життя. Подібних ранніх копій у світі залишилося небагато. Найближчими до ханенківської є повна версія твору з Музею красних мистецтв у Брюсселі та ліва панель з музею Прадо у Мадриді. Щодо триптиха «Спокуса Святого Антонія» з Музею старовинного мистецтва у Лісабоні, який раніше беззаперечно вважали оригіналом, то тепер його також відносять до ймовірних реплік майстерні.

Про сенси та символи

Ієронімус Босх творив у ті часи, коли мистецтво живопису ще перебувало у безпосередній близькості до релігії і філософії, тобто передусім опікувалося вічними питаннями  щодо сенсу життя та природи добра і зла. Утім візуальні роздуми великого майстра ніколи не виглядали як повчальні проповіді. Вони ніби навмисно були вигадані для того, аби «завести» і заохотити розумного глядача до розплутування прихованих сенсів та розв’язання символічних квестів.

Якщо додати до цього постійне балансування художника між земним і «віртуальним» світом, чорним гумором та легкою іронію, а також дещицю «соціальної сатири», то виходить, що образи Босха, розтиражовані тепер глобальною мережею на безліч цитат і стікерів, можна розглядати як архетипи найсучаснішого мистецтва.

Кураторка: Олена Живкова

Реставратори з Національного науково-дослідницького реставраційного центру України: Анастасія Черніченко та Михайло Білошицький

Науковці з Музей Ханенків: Анастасія Мацело, Мар’яна Варчук, Олена Шостак

Дослідники з Національного науково-дослідного реставраційного центру України: Віра Распопіна, Олексій Андреєв

Науковці Бюро науково-технічної експертизи “АРТ- ЛАБ”: Олена Андріанова, Світлана Біскулова

Додаткова інформація

 

Поява у колекції музею та стан до реставрації:

Твір походить з колекції французького психіатра Анрі Гімбая. Богдан Ханенко привіз його в Київ із Мюнхена, де у 1910 р. особисто придбав на аукціоні відомого антиквара Юліуса Бьолера.

Триптих ґрунтовно реставрували наприкінці 19 – на початку 20 ст., ймовірно у Німеччині. Жодного разу триптих не ховали від глядача. Він завжди перебував у експозиції, втім якось загадково і нерівномірно «хворів». На двох його стулках час від часу з’являлися здутини, які реставратори мали дбайливо вкладати. Зокрема, зрізали живопис із лівої та центральної панелі і перенесли на полотно, втім  праву дошку лише потоншили.  Саме ця стара “травма” викликала постійні загрози осипів. Одним із шляхів подолання проблеми є постійне перебування твору у напівгерметичному кіоті.

 

Кіот – особливе обрамлення, що дозволяє вибудувати навколо картини свій мікроклімат, що пом’якшує коливання температури і вологості повітря.

ЯК НАС ЗНАЙТИ: м. Київ, вул. Терещенківська, 15-17Екскурсійне бюро: +38 044 235-32-90, 288-14-50
Менеджерка по роботі зі ЗМІ Оля Носко: +38 093 98 117 95ГОДИНИ РОБОТИ: 
европейська експозиція та азійська експозиціїя 10:30 – 17:30
каси до 17:00