Браслет-наруч із Кудрявського скарбу. ХІІ ст., Київ

  • admin
  • 30.04.2021
  • Коментарі Вимкнено до Браслет-наруч із Кудрявського скарбу. ХІІ ст., Київ
Вашій увазі пропонується один із витворів давньоруських майстрів – срібний браслет-наруч із гравійованими зображеннями і черню з Кудрявського скарбу, знайденого влітку 1986 року в Києві на вул. Кудрявській, 10. Скарб складався із 76 фрагментів золотих, срібних і бронзових прикрас ХІІ–ХІІІ ст., загорнутих у зотлілу тканину. Під час розкопок браслет випадково пошкодили. Під час реставрації місця втрат металу замастикували пастою під колір черні.
Браслет-наруч складається із двох широких пластинчастих стулок, з’єднаних за допомогою шарнірів і кістяної втулки, в яку вставлений кований срібний стрижень. Прикрасу виготовлено в техніці кування, виколотки, паяння, оздоблено гравіюванням, черню та золоченням. На кожній стулці на черненому тлі вигравіювано по чотири зображення, розміщені у два яруси. На деяких із них помітні сліди золочення. У верхньому ярусі містяться сюжетні сцени: боротьба воїна з левом, сирин та птах із боків плетінки, дві композиції парних птахів із боків плетінки. В нижньому ярусі представлені зображення плетінки та стилізованого коріння. Всі зображення розділені горизонтальними та вертикальними золоченими смугами з рослинним орнаментом. По краю стулки обрамлені дротяним валиком, що імітує зернь.
На Русі означений тип браслетів з’явився в середині ХІІ ст. і був частиною парадного ювелірного убору, що утворився у зв’язку з поширенням візантійської моди серед давньоруської еліти. Давньоруські майстри перейняли таку конструкцію браслетів у візантійських колег, власне, як і техніку черні для оздоблення, однак у декорі цих прикрас застосували оригінальний стиль. Сюжети (птахи, сирини, грифони, леви, сцени боротьби, плетінки тощо), запозичені із творів візантійської торевтики, наповнювалися новим змістом. На думку низки дослідників, на срібних браслетах відтворено комплекс язичницьких символів, сповнених ідеєю родючості, яка представлена зображенням птахів і звірів у поєднанні з рослинами та їхнім корінням, символами води, сценами русалій. Вважається, що такі браслети могли бути частиною вбрання для святкування русалій, ними стягували довгі рукави сорочки, яку вдягали для танців та ігрищ. За іншою думкою, зображення на браслетах світського змісту повʼязані з естетичними поглядами знаті.
За якістю виконання і гравіювання браслет із Кудрявського скарбу належить до шедеврів ужиткового мистецтва Київської Русі.