Акваманіл у вигляді кентавра із Чернігова

  • admin
  • 03.05.2021
  • Коментарі Вимкнено до Акваманіл у вигляді кентавра із Чернігова
Акваманіл у вигляді кентавра із Чернігова. Перша половина ХІІІ ст.
Акваманіл, або ж водолій – це посудина для води у вигляді реальних та фантастичних тварин, антропоморфних фігур. Його використовували як рукомийник під час церковних богослужінь та у світському побуті у Європі у період ХІІ–XV ст. Фігури водоліїв виготовляли із бронзи в техніці втраченої воскової моделі, коли модель, за якою відливали виріб, втрачалася, тому кожен водолій – унікальний мистецький витвір.
У експозиції музей можна побачити оригінальний бронзовий водолій у вигляді кентавра. Він походить із Чернігова, проте час та обставини виявлення цього виробу невідомі. До музею надійшов 1907 року з колекції родини Ханенків. Водолій має округлий тулуб, що тримався колись на чотирьох тонких струнких лапах. Нині дві передні й задня ліва кінцівки тварини відламані. В кентавра великі випуклі очі, приплюснутий ніс, маленькі вуха й рельєфна зачіска. Зверху на голові монстра – круглий отвір для вливання води, який закривався кришечкою. А в коротких тонких ручках звір тримає у пащі трубочку, з якої витікала вода. Посудину тримали за круглу ручку, що проходить вздовж усього тулуба водолія.
Цей акваманіл виготовили у першій половині ХІІІ ст., він належить до півночногерманських водоліїв, центром виробництва яких було м. Гільдесгейм (Нижня Саксонія). Такі романські вироби, потрапляючи на Русь, осідали при монастирях та храмах, їх використовували під час застіль представниками знатті.
Із фондової збірки Національного історичного музею України