Уряд Німеччини оголосив про повернення колекції Бенінської бронзи

  • admin
  • 03.05.2021
  • Коментарі Вимкнено до Уряд Німеччини оголосив про повернення колекції Бенінської бронзи
Уряд Німеччини оголосив, що поверне предмети з колекції Бенінської бронзи, які зберігаються у німецьких музеях. Ці артефакти вивезли з Нігерії в колоніальну еру. З 2022 року вони мають повернутися на Батьківщину.

Про це йдеться у заяві уряду Німеччини.

Міністерство культури, Міністерство закордонних справ Німеччини, а також керівництво німецьких музеїв «Бенінської групи діалогу» узгодили спільну декларацію, де вказали, що «взяли на себе зобов’язання» повернути артефакти.

Міністерка культури Німеччини Моніка Грюттерс назвала це «історичною віхою у боротьбі з колоніальним минулим».

«Перед нами стоїть історична та моральна відповідальність, щоб ми висвітлювали колоніальне минуле Німеччини. Ми хотіли б посприяти порозумінню та примиренню з нащадками людей, котрі в колоніальну епоху були позбавлені своїх культурних скарбів», ㅡ сказала вона.

Зокрема, у декларації вказано, що першу частину артефактів мають повернути вже наступного року. Музеї, які зберігають предмети африканського мистецтва, мають встановити та задокументувати їхнє походження. Ці дані також опублікують на вебсайті, який буде інформаційним ресурсом та контактною базою для позовів про реституцію, що стосуються будь-яких німецьких колекцій з «колоніального контексту».

Німеччина також взяла на себе зобов’язання забезпечити теоретичну базу та кошти для нового музею та створити платформу для обміну знаннями німецькими та африканськими музеями.

Ілюстративне фото. Колекція Бенінської бронзи у Британському музеї у Лондоні

Ілюстративне фото. Колекція Бенінської бронзи у Британському музеї у Лондоні
Фото:WikiMedia/Warofdreams

Що про це думають експерти?

Осейсон Годфрі Ехатор-Обогі, історик та дослідник Інституту досліджень Беніну в Нігерії, привітав створення такої декларації та заявив, що Німеччина «є лідером глобального реституційного руху».

«Інші європейські держави повинні бути готовими та відкритими визнати, що всі речі, награбовані у 1897 році, належать народу Бенін. Як і Німеччина, вони також повинні ініціювати або приєднатися до діалогу для обговорення майбутнього цих об’єктів», ㅡ сказав він у коментарі CNN.

Водночас німецькі експерти ставляться до рішення уряду Німеччини більш критично. Професор Юрген Циммерер, історик з Гамбурзького університету сказав, що був «розчарований» декларацією.

«Існує загальне зобов’язання щодо “суттєвої реституції “, однак це поняття досить розмите. Жодного чіткого графіка реституції не було представлено», ㅡ сказав він.

Ілюстративне фото. Бенінська бронза

Ілюстративне фото. Бенінська бронза
Фото:WikiMedia/Sailko

Що за артефакти?

Бенінська бронза ㅡ колекція з більш ніж 1000 пластин із зображеннями з палацу правителя Бенінської держави. Попри назву, ці артефакти не є бронзовими (вони виготовлені з латуні) та не належать Беніну. Річ у тім, що кордони середньовічного королівства не збігаються з межами сучасних країн, а палац правителя перебував на території сучасної Нігерії.

Бенінське царство було остаточно підкорене англійською військовою експедицією в 1897 році. Тоді ж британські завойовники вивезли з собою африканські артефакти. Частина з них перебуває у Британському музеї у Лондоні, частина ㅡ у колекціях по всьому світу.