Відкриття виставки ляльок в Галереї «Єлисаветград»

  • admin
  • 02.06.2021
  • Коментарі Вимкнено до Відкриття виставки ляльок в Галереї «Єлисаветград»
Ви пам`ятаєте своє дитинство? Мабуть, у кожного з нас була якась улюблена іграшка в дитинстві. Хлопці із задоволенням гралися машинками, а дівчатка одягали та виховували гарних ляльок, які для них мали особливе значення. До речі, слово «лялька» по-японські означає «Нинту» – «образ людини». А в «Тлумачному словнику української мови» читаємо: «Лялька – це дитяча іграшка у вигляді фігурки людини, цяцька, забавка; макет фігури якої-небудь істоти, зроблений з будь-якого матеріалу; макет фігури людини або тварини для театральних вистав; а ще витвір мистецтва». Вважається, що лялька виникла ще 30 тисяч років тому. У стародавньому світі лялька була зображенням Бога, оберегом роду людини, символом материнства. Вона є однією з головних цінностей народної культури. І в наш час є такі ентузіасти, які займаються виготовленням ляльок – і не тільки для дітей, але і для дорослих.
Такою ентузіасткою, народною майстринею можна вважати Катерину Москаленко, яка вже протягом кількох років сама майструє ляльок. Вона створює фігуру ляльки, виліплює її, одягає, взуває, навіть виробляє меблі для своїх улюбленців. Купує перуки для дорослих і перероблює їх на перуки для ляльок. Майструє взуття з натуральної шкіри. Художниця навіть самостійно розписує очі своїм лялькам. Дуже складна і довготривала робота! Катерина – дизайнер і художник, гончар і кравець, перукар і візажист, вишивальниця – майстер на всі руки.
І дуже символічно, що виставку ляльок Катерини Москаленко відкрито в день захисту дітей 1 червня 2021 року – в Галереї «Єлисаветград» міста Кропивницького. Організатор цікавої і незвичної виставки – власник Галереї – Микола Миколайович Цуканов та його дружина Світлана. Саме за запрошенням сім`ї Цуканових гіди громадської організації «Екскурс – Інформ» разом з іншими відвідувачами долучилися до свята відкриття виставки. І нам дуже сподобалась виставка. Її експонати – ляльки – наче живі справжні люди. І коли ми спостерігаємо за ними, мимоволі згадуємо своє дитинство і відчуваємо естетичну насолоду від цієї краси.
Катерина Москаленко довгий час працювала лікарем-ветеринаром – до 2015 р.. А потім вирішила піти з роботи і зайнялася виготовленням ляльок. І це приносить їй особливе задоволення, бо кожна лялька – образ людини, жива душа, яка втілює в життя традиції свого народу, його культуру. Саме автор наділяє її характерними рисами, притаманними людині. І син, і чоловік підтримують Катерину в її захопленні ляльками, допомагають їй. А коли є підтримка з боку рідні, друзів, знайомих, то майстриня здатна «гори звернути». Це справа її життя, це – саме життя. У майстрині немає однакових робіт, всі ляльки різні, вони дуже гарні і позитивно впливають на людей.
Якщо Ви бажаєте поринути у світ дитинства, отримати насолоду від гарних ляльок, відвідайте виставку! І недаремно Микола Цуканов написав, що ці ляльки «не залишать байдужим нікого, хто на них дивиться. Вони позитивно впливають на настрій…»
За інформацією організаторів, виставка працюватиме в Галереї «Єлисаветград» до 20 серпня.
Невеличка довідка.
Перша художня лялька – «Маленька танцівниця» – в єдиному екземплярі була створена у Франції у 1881 р. відомим художником Едгаром Дега. Вона була восковою статуеткою, зодягненою у справжню сукню з тканини. У ХVI – XVII ст. були популярні порцелянові ляльки. Їх виготовляли в Англії, Франції, Німеччині. Довгий час в моді були антикварні ляльки. Сучасні ляльки різноманітні: це – «пеленашки», «ангелочки», «ляльки-мотанки», «ляльки-обереги», порцелянові ляльки, болгарські мартенички, українські берегині та багато інших. У всьому світі проводяться фестивалі, ярмарки, салони, присвячені лялькам. До речі, Міжнародний салон авторської ляльки «Київська казка» збирає у своїй програмі понад 400 найкращих авторів з різних країн світу. Лялька – це зв’язок між дитинством та дорослим життям. Ляльки – це саме життя!
Ольга Бабенко в мережі Фейсбук