ЯК НАС ЗОМБУЮТЬ.
СВЯТО
Мало хто з нас є трудоголіками. Більшість людей полюбляють традиційно працювати для підтримання своєї життєдіяльності, а потім – відпочити. Економісти таку систему називають – «відтворення робочої сили». Як сказав один герой кінострічки: «Вчасно зроблений перекур – збільшує продуктивність праці у два рази». То як і скільки ми відпочиваємо, скільки у році ми маємо державних і релігійних свят? Давайте проаналізуємо у цій статті.
Право на відпочинок закріплено в Основному законі нашої держави – Конституції України. Статтею 45 Конституції України передбачено, що кожен хто працює, має право на відпочинок. Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час.
Кодексом законів про працю України (далі – КЗпП України) забезпечується право працівника на відпочинок шляхом:
• встановлення часу перерви для відпочинку і харчування;
• гарантування працівникам вихідних днів;
• встановлення святкових і неробочих днів, а також заборони залучення працівників до роботи у вихідні дні;
• визначенням святкових і неробочих днів;
• гарантуванням працівникам права на щорічні відпустки (основну та додаткові);
Держава встановлює і гарантує право на відпочинок. Тобто, 8-ми годинний робочий день і не більше 141 годин у місяць. А хто бажає більше працювати, тому роботодавець і більше заплатить. Як висвітлювало гасло при комуністах: «Від кожного по здібностях, кожному по праці!».
У ринкових економічних відносинах надзвичайно простіше. Там працює кожен на себе і надіється тільки на себе. Тому може працювати хоч день і ніч. Він сам собі режисер. І свято собі робить тоді, коли заробив певну суму грошей, тоді й поїхати дозволяє собі туди, куди сам схоче. Для нього часті свята можуть призвести до зменшення прибутків, доходу, а той до банкрутства.
Інша справа у бюджетних працівників. Вони з радістю можуть святкувати і три, і чотири, і п’ять днів. Тому що все рівно мають ставку, яка не залежить від кількості робочих днів та годин, коли ці дні зафіксовані як державні свята. І не тільки державні, а й церковні. Хоч церква відокремлена від держави, органи самоврядування в особі Верховної ради, Кабінету міністрів можуть з легкістю приймати рішення про відзначення і святкування свята, яке з доказовою базою пропонують їм певні лобісти.
Тепер давайте подивимося: скільки свят ми маємо державних, скільки церковних і скільки регіональних.
Так, у 2021 році ми мали 34 святкових днів, які крім офіційних державних і релігійних свят, що збігалися із вихідними і святковими, були перенесені на інший день.
Отже, у 2021 році українці відпочивали згідно ст. 73 КЗпП і перенесення свят згідно ст. 67 КЗпП мали такі “довгі” святкові дні:
1 пo 03 січня Новий рік (разом 3);
з 07 пo 10 січня Різдво (разoм 4);
з 06 пo 08 березня 8 березня (рaзом 3);
з 01 пo 04 травня Першотравень та Великдень (разoм 4);
з 08 пo 10 травня День Перемоги (разoм 3);
з 19 по 21 червня Трійця (разом 3);
з 26 по 28 червня День Конституції (разом 3);
з 21 пo 24 серпня День незалежності (разoм 4);
з 14 пo 17 жовтня День захисника України (разoм 4);
з 25 пo 27 грудня Різдво (разом 3).
У 2022 році святкові дні у зв’язку зі збiгом державного свята з вихідним призводять до перенесень:
вихідний 1 січня, субота, Новий рік переноситься на пoнеділок 3 січня;
вихідний 24 квітня, неділя, Великдень пeреноситься на понеділок 25 квітня;
вихідний 1 травня, неділя пeреноситься на понеділок 2 травня;
вихідний 12 червня, неділя, Трійця пeреноситься на понеділок 13 червня;
вихідний 25 грудня, неділя, Різдво переноситься на понеділок 26 грудня.
З урахуванням цих перенесень маємо такі “довгі” святкові дні у 2022 році:
з 01 по 03 січня 2022 Новий рік (разом 3);
з 07 по 09 січня 2022 Різдво (разом 3);
з 05 по 08 березня 2022 8 березня (разом 4);
з 23 по 25 квітня Великдень (разом 3);
з 30 квітня по 02 травня Першотравень (разом 3);
з 07 по 09 травня День Перемоги (разом 3);
з 11 по 13 червня Трійця (разом 3);
з 25 по 28 червня День Конституції (разом 4);
з 14 по 16 жовтня День захисника України (разом 3);
з 24 пo 26 грудня Різдво (разом 3).
Тобто, 32 святкових і вихідних дня. Це понад місяць ми з вами будемо додатково відпочивати і святкувати, пити-гуляти (крім відпустки), набираючись нових сил для перемоги в навчанні і труді. Але життя не стоїть на місці. Хтось же мусить працювати, створювати матеріальні блага. Як писав російський поет і бард Михайло Ножкін: «…А в углу сидел Ванюша.
Он молчал и только слушал,
А потом сказал:
«Друзья,
Вот о чем подумал я:
Всем бездельничать охота,
Но работать должен кто-то?
Должен кто-то в семь вставать,
Всех кормить и одевать,
Шить рубашки и штанишки,
Суп варить, печатать книжки,
В детский садик нас возить,
Строить, рыть, пахать, косить?
Кто-то должен – это ясно,
Значит, только подрасту –
Стану я рабочим классом
Иль в колхозники пойду».
Слова з пісні не викидають. Лаконічно, влучно і щиро. А скільки святкують і відпочивають у країнах Європи і розвинутих світових держав?
А ще не забувайте, що ми маємо 140 професійних свят і 18 церковних, канонічних, яких більшість ревниво притримуються. Часто траплялись мені такі випадки на роботі.
-Хлопці, що це ви сидите і не працюєте?- запитував я своїх працівників у музеї-скансені. -Адже уже 10 годин. Ні дощу, ні вітру не має. Що сі стало?
-Та ви що, Миколайович!- відповідали працівники. -Сьогодні ж свато.
-Яке ж це свято? У календарі пишеться, що сьогодні робочий день,- намагався я їх розбудити.
– Так сьогодні ж Усікновення глави Іоанна Предтечі. В церкві правиться. Не можна працювать. Ви що не знаєте?
– То хіба праця є гріхом?- запитую у похилих працівників. -То ідіть в капличку і моліться, якщо ви такі набожні, а не сидіть і скидайтеся «на трьох».
І не заставиш, і не примусиш, і не залякаєш. Вони вийшли на роботу…
У країнах ЄC питання робочого часу регулює Директива 2003/88 / ЄС або Директива про робочий час, яка встановлює граничні норми для всіх країн-членів: робочий тиждень, що не перевищує 48 год., і щорічна оплачувана відпустка тривалістю не менше 20 днів. Ці мінімальні вимоги реалізовані в Україні. Окрім того, в кожній країні законодавство встановлює ряд офіційних святкових днів, які є вихідними. Не скрізь вони оплачуються роботодавцем, але загальна фактична кількість неробочих святкових днів (від 7 в Греції до 15 в Словаччині) в середньому навіть перевищує український показник.
В Німеччині є вісім вихідних свят, які відзначають в усіх 16 федеральних землях. Дев’ять свят регулюються спільно всіма федеральними країнами. Дні напередодні Різдва та Нового року, в свою чергу, є нормальними робочими днями. У Німеччині немає практики переносу вихідних, якщо свято випадає в суботу чи неділю.
У Франції 11 офіційних святкових днів – правда, оплачувати роботодавці зобов’язані лише один із них, 1 травня; решта є оплачуваними вихідними там, де про це з роботодавцями домовилися профспілки. Трудове законодавство Франції не дозволяє перенесення вихідного дня на наступний після святкового або неробочого, у випадку, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем.
В Іспанії також у кожному автономному регіоні свій конкретний набір святкових днів. Кількість їх не повинно перевищувати 14. Не більше дев’яти дат з цих 14 встановлює для регіону центральний уряд, не менше двох днів повинні бути вибрані місцевою владою.
У Польщі після 1989 р. Сейм не наважився відбирати у населення травневі вихідні, тому свято просто перейменували з «Дня всесвітньої солідарності трудящих» у «Державне свято». До того ж, на 3 травня призначили ще одне свято – річницю прийняття конституції 1791 р. У результаті польські трудящі, як і українські, і західноєвропейські, отримали фактично додаткові травневі канікули: нормою є перенесення робочих днів у травні, та й у зимовий сезон теж.
Коли офіційне свято в Польщі припадає на неділю, то додатковий вихідний не додається. Але часто поляки беруть додатковий вихідний за свій рахунок.
Словаччина, ще одна сусідня з Україною країна, що входить в ЄС, має 15 офіційних свят плюс щорічна відпустка тривалістю 4 тижні. І це один з найбільших показників у Європі. Крім того, особливого розподілу між державними і церковними святами тут немає. Попри те, що в країні є так багато вихідних днів, – їх не переносять. Проте словаки спокійно можуть взяти собі відпустку чи відгул поміж вихідними днями, як це практикують і в інших країнах.
Лідером за кількістю свят вважається Камбоджа. У цій азійській країні працівники отримують додаткових 27 днів вихідних у рік, пов’язаних із державними і релігійними святами. Менше всіх у норвежців – тільки 2 дні. А в Японії на законодавчому рівні взагалі не передбачена можливість надання працівникам вихідних у зв’язку з державними святами.
Якщо порівнювати з європейськими країнами, то США відрізняються від Європи. Європа в значній мірі занадто «соціалістична», з великою кількістю вихідних і свят. США в цьому плані набагато жорсткіші, і в плані кількості вихідних, і за кількістю днів щорічної відпустки, на яку може претендувати людина.
Ось так. А «Україна – в огні», яка 8 років воює із знахабнілим московським агресором. Валовий внутрішній продукт у нас зростає ледь на 3 відсотки. Тоді коли в Польщі – на 10%!
Тому пора вийти з ейфорії «…всьо будет харашо, когда ми гуляєм!..».
Отже, прийняття проєкту закону щодо законодавчої заборони перенесення робочих днів є не тільки актуальним, а й необхідним! Світова статистика доводить, що важливіше не те, скільки люди працюють, а те, як вони це роблять.
Таким чином, коли Україна знаходиться в стані війни, коли ворог уже дихає, мов «змій-горинич» нам прямо в обличчя, ми повинні працювати на благо не тільки родини, а й України. А Оборонпром, взагалі, має гудіти у три зміни! Тоді ми не будемо ходити по Європі з протягнутою рукою і просити летальну зброю, а самі її виробляти стільки, що й експортуватимемо за кордон.
Бо світовий закон: «Хочеш миру – готуйся до війни!» -ще ніхто не відміняв. А щоб мати потужну сучасну зброю, потрібно мати й потужну модернізовану економіку. Як писав засновник політекономії в Англії Уїльям Петті ще у ХУ11 столітті: «Праця – батько багатства, а земля – його мати». Бо тільки в праці – краса людини.

Від admin