Спільний надзвичайний проект з документування об’єктів спадщини України розпочато у березні 2022 року за щедрого фінансування. Партнерство відбувається між Інститутом археології Університетського Коледжу Лондона (UCL), представленим Гаєм Джораєвим та Марко Неббіа, Фондом глобальної спадщини (GHF), представленим його виконавчим директором Надою Хоскінг та Тетяною Крупою, провідним українським археологом та консерватором, яка зараз працює в Павлодарі (Казахстан) та є координатором діяльності групи українських вчених.

Мета проекту – створити базову геопросторову базу даних культурної спадщини України (наскільки це можливо), а потім зібрати інформацію з місцевих джерел. Команда проекту володіє знаннями про Україну та її спадщину, обізнана з наявними джерелами інформації та визначила чіткі кроки для систематизації цих джерел та додавання до них за допомогою супутникових зображень та реєстрації інформації про шкоду спадщині, де це можливо та безпечно.

Проект налагодив канали комунікації з іншими ініціативами, які працюють над дистанційним моніторингом культурної спадщини України, що передбачає обмін даними з більшістю з них. Протягом 6 місяців проект сподівається створити платформу для документації, яка послужить початком більшої, більш значущої, документації та інформації на майбутнє.

Ця ініціатива не розглядає миттєву та короткострокову документаційну діяльність як кінцевий результат; скоріше, вона розглядається як платформа для значущих зусиль на національному та міжнародному рівні, які можуть сприяти довгостроковому управлінню та охороні спадщини, а також постконфліктному відновленню та підзвітності.

Сподіваємося, що цей початковий етап дозволить команді побудувати мережу українських спеціалістів, які можуть зробити свій внесок у роботу з документації та збереження та отримати пряму підтримку в ці надзвичайно складні часи.

Ситуація в Україні залишається мінливою, і команда проекту наголошує, що зміни в підходах є цілком ймовірними. Тим не менш, перший місяць проекту показав, що існуючі методи можуть бути успішними, і існує план розпочати більш масштабні та довгострокові зусилля наприкінці початкового 6-місячного періоду.

Від admin