Прокурори Вараської окружної прокуратури з’ясували, що органом охорони культурної спадщини, попри вимоги Закону України «Про охорону культурної спадщини», досі не внесено у Державний реєстр нерухомих пам’яток України дані про палац Красицьких, що у смт Володимирець.

Палац польського пана Фердинанда Красицького був збудований у 1827 році. Парк навкруги палацу був знаменитий рідкісними породами дерев, наприклад, європейськими акаціями. На територію парку не пускали нікого, а стежки тут були настільки широкими, що по них прогулювалися каретами. На початку ХХ століття його викупила бельгійська родина де Пурбе, якій він і належав до 1939 року. Будівля вціліла під час пожеж війни. Маєток не був зруйнований радянською владою тільки тому, що це приміщення вирішили використати під сиротинець. Тут же розміщувався відділ комуністичної пропаганди – до цих пір на стінах маєтку висять плакати з гаслами на кшталт «Ленин всегда живой».

З 2002 по 2008 рік тут була православна церква, тому й досі зберігся хрест. Коли церква перейшла в окреме приміщення, маєток закрили, обмеживши доступ всередину. Тепер на те, щоб привести його в належний стан, потрібно три мільйони гривень. Цей маєток – єдиний на все Полісся, який зберігся, чим і унікальний. Поблизу маєтку розташувалася мальовнича водойма з островом посередині. Місцеві мешканці називають її басейном, оскільки створена вона штучно.

Краєзнавці розповідають легенду, пов’язану з її виникненням. Пан Фердинанд Красицький, розповідали, був дуже жорстоким і вередливим. Якось одна з кріпачок взяла без дозволу хліб, щоб погодувати своїх дітей. Пану про це розповіли, і він послав за нею охорону. Втікаючи від охоронців, жінка побігла через болото, розташоване поблизу палацу. Заблукала, потрапила в трясовину і загинула. З того часу почали ходити чутки, що бачили її привид на болоті. Буцімто вона ходить і гукає пана, щоб забрати його із собою. Пан злякався і вирішив осушити це болото. Кріпаки почали осушування і дійшли до острівця землі серед болота, який мали розкопати. Проте не встигли. Так і залишився цей острів посеред водойми. А привида кріпачки тут більше не бачили. Зараз у цьому басейні можна купатися – вода в ньому чиста, оскільки оновлюється з джерел.

Маєток унікальний ще й тим, що це єдиний збережений палац на все Полісся.

Відсутність відомостей про історичну пам’ятку в Реєстрі не забезпечує її належного захисту, догляду та збереження і створює ризики незаконних дій щодо неї.

Втрутившись у ситуацію, прокурори в суді домоглися скерування облікової документації до Міністерства культури та інформаційної політики України для внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України пам’ятки архітектури «Палац Красицьких», повідомляє пресслужба Рівненської обласної прокуратури. 

Від admin