Монографії, факсиміле нотних рукописів родини Баха, музична критика – загалом майже 500 томів. Таку колекцію подарував Українському католицькому університету німецький музикознавець Крістоф Вольфф.

Йоганн Себастьян Бах Йоганн Себастьян Бах

Німецький професор Крістоф Вольфф (Christoph Wolff) з Лейпцига подарував Львову унікальну колекцію старовинних нот і книжок. Урочиста церемонія пройшла у четвер, 2 листопада. Це знак подяки українцям за допомогу у віднайденні архіву Баха. У 1999 році в київському архіві дослідник знайшов рукописи, які шукав 30 років. “Коли я вперше їх взяв в руки, то довго не міг повірити, що це правда, але розумів, що це – саме вони і помилки не може бути. На них були водяні знаки, печатки. І манускрипти особливі, їх можна одразу впізнати”, – поділився Вольфф спогадами з DW.

Дослідник працює директором архіву Йоганна Себастьяна Баха (Johann Sebastian Bach) в Лейпцигу  – його вважають одним з провідних у світі знавців цього композитора. Завдяки Вольффу було видано 100-томне зібрання творів Баха, які він збирав по всьому світу.

Ноти вивезли як трофеї

Під час Другої світової війни рукописи з нотами родини Баха і інші манускрипти, і документи Берлінської співочої академії, які розшукував німецький дослідник, опинилися у Вроцлаві. Але після війни їх вивезли радянські солдати і перевезли в радянські архіви. “Їх вивозили як трофеї. Те, що не могли прийняти в Москві – приймали в інших містах. На щастя, архів Берлінської співочої академії їм видався не таким цікавим і тому він опинився в київському архіві”,  – розповідає музичний дослідник.

Крістіан Вольфф (у центрі) на церемонії відкриття у Львові Крістіан Вольфф (у центрі) на церемонії відкриття у Львові

Україна у 2000-у році погодилась повернути Німеччині її музичні скарби. Натомість німецькі архівісти віддали з колекції українцям манускрипти українських авторів таких, як Дмитро Бортнянський, чи Максим Березовський. Крістоф Вольфф також зробив факсиміле віднайдених творів, доповнив їх своїми дослідницькими працями і вирішив подарувати українській стороні.  А оскільки підтримує стосунки з учасниками українсько-швейцарської асоціації Haliciana schola cantorum, на чиє запрошення і приїхав до Львова, то дослухався до їх порад передати архіви Українському католицькому університету, де недавно відкрили нове сучасне приміщення для збереження раритетів. -http://p.dw.com/p/2mxpX

Унікальна колекція

За словами куратора “колекції  Вольффа”  з УКУ Оксани Палій, подарунок є унікальним.  “Це – не просто ноти. Це – взірець, як науково треба працювати з таким матеріалом. З примітками, вступом, коментарями. Також це – ноти, перекладені сучасною мовою. Інструменти часу Баха еволюціонували і ми зараз граємо на інших інструментах, і це – теж треба перекласти, адаптувати і це – колосальна робота. На жаль, ми своїх класиків не змогли так опрацювати, як Вольф Баха”, – зауважує Оксана Палій.

Від admi vik