Дискусія щодо ікони «Богородиця Володимирська» з родинної спадщини Скоропадських

  • admin
  • 17.05.2019
  • Коментарі Вимкнено до Дискусія щодо ікони «Богородиця Володимирська» з родинної спадщини Скоропадських

Великий резонанс отримала публікація про факт презентації ікони «Богородиця Володимирська» з родинної спадщини Скоропадських в Національному музеї історії України. Розпочалася наукова дискусія, до якої можуть долучитися всі зацікавлені…

Шановна п. Походяща, звертаюся до Вас, як до автора (щойно довідалась, що саме Ви і є цим автором), яка готувала матеріали до презентації ікони «Богородиця Володимирська» з родинної спадщини Скоропадських.- пише http://www.surma-ua.info/?p=18169

Одразу зазначу: значення цієї акції ніхто не принижував і повернення в Україну фамільних реліквій відомого українського роду можна лише вітати. Та з поверненням в Україну чи попаде ця реліквія до музею – наразі невідомо. Якщо ні, – то про яке повернення може йти мова? З однієї колекції в іншу?

Можливо, Ви ще не працювали у НМІУ, коли в Україну, завдяки моїм зусиллям і допомозі друзів, були передані (подаровані) в 2001 р. також фамільні речі родини Скоропадських, особисто привезені мною з Лондона, де жив і похований гетьманич Данило Скоропадський (нині вони зберігаються в Музеї історії м. Києва і в НМІУ). Це: аркуш з молитовника Гетьмана Івана Скоропадського (XVIII ст.) з посвятою від російського царя Петра І, золотий перстень-печатка Гетьмана Павла Скоропадського із зображенням родового герба (1918), золотий заручний перстень з рубіном (XIX ст., передавався по чоловічій лінії), хрестильний хрестик Данила Скоропадського (1904), тростина Гетьмана Павла Скоропадського з червоного дерева і срібною рукояттю (перша чверть ХХ ст.), предмети побуту, значна кількість оригінальних фото і документів різних періодів. Також впродовж значного періоду темою моїх досліджень була і залишається тема Української Держави Гетьмана Павла Скоропадського.

Тому усі заходи (презентації нових видань,  виставок, окремих пам’яток, конференції), пов’язані з родом Скоропадських, є для мене важливими і значущими. Справа в іншому. Мене, як музейника з більш, ніж 40-річним стажем, бентежить, насамперед, рівень підготовки подібних презентацій, їх наукова складова. Не хочу Вас ображати і звертатися до Вас з неповагою, так, як робите це Ви. Хоча, на відміну від Вас, я є автором багатьох, перших в Україні  виставкових проектів, присвячених знаковим подіям та визначним постатям української історії, зокрема і Гетьману Павлу Скоропадському. Перша в Україні масштабна меморіальна виставка із залученням величезної кількості оригінальних матеріалів експонувалася в 2003 р., до неї також був виданий каталог з коментарями. Серед моїх публікацій значна кількість належить зазначеній темі.

Хотілось би знати, який музейний та науковий багаж маєте Ви? Чи маєте Ви право ставити підпис під експертизою пам’ятки замість висококваліфікованого фахівця в цій сфері?  Адже підпис к.і.н., яким Ви намагаєтесь захистити свою некомпетентність, все одно не перетворить Вас в справжнього науковця, а лише підтвердить, що таке явище в наш час, на жаль, не є винятком. Впевнена, що читач текстового матеріалу, підготовленого Вами, сам зробить висновки.

Ще раз хочу наголосити: подібні заходи треба ретельно готувати і не обмежуватися лише запрошенням іменитих гостей, а серйозно й ретельно підходити до предмету дослідження й підготовки текстово-анотаційного матеріалу.  Все ж таки хотілося б знати, хто, де і коли робив експертний висновок? Мають же бути прізвища цих експертів! До речі, було б цікаво більше знати й про сам аукціон. Адже, на ньому були виставлені на продаж й інші предмети з родинної спадщини Скоропадських: бронзова ікона-складень, хрест, пам’ятні речі з коронації імператора Миколи ІІ і його дружини імператриці Олександри (1896 р), де серед запрошених гостей були Павло Скоропадський і Олександра Дурново. Яка подальша доля цих речей?

У автора є можливості спростувати всі зауваження, викладені мною в статті. Але зробити це грамотно, обґрунтовано, а не обмежуватись загальними порожніми фразами на кшталт – «бруд Ралдугіної». Доведіть, будь-ласка, свою правоту. А краще врахуйте зауваження, зробіть відповідні висновки і подумайте: чи варто витрачати час на те, чого Ви зробити не здатні.

Тетяна Ралдугіна