Жінки ГУЛАГу, історія яку ніхто і ніколи не розповідав

  • admin
  • 23.05.2020
  • Коментарі Вимкнено до Жінки ГУЛАГу, історія яку ніхто і ніколи не розповідав

Коли каторжанок привозять до табору, їх відправляють в баню, де роздягнених жінок розглядають як товар. Чи буде вода в лазні чи ні, але огляд “на вошивість” обов’язковий. Потім чоловіки – працівники табору – стають на всі боки вузького коридору, а новоприбулих жінок пускають по цьому коридору голими. Та не відразу всіх, а по одній. Потім між чоловіками вирішується, хто кого бере … “(зі спогадів в’язнів ГУЛАГу).

І – величезна вивіска на в’їзді в табір: “Хто не був – той буде! Хто був – не забуде! “

Примус жінок-ув’язнених до співмешкання було в ГУЛАГу звичною справою …

ХУДОБА

“Старості Кемского табору Чистякову жінки не тільки готували обід і чистили черевики, але навіть мили його. Для цього зазвичай відбирали наймолодших і привабливих жінок … Взагалі, всі вони на Соловках були поділені на три категорії: “рублева”, “піврублева” і “вартістю п’ятнадцятикопійочна”. Якщо хто-небудь з табірної адміністрації просив молоду симпатичну каторжанку з новоприбулих, він говорив охоронцеві: “Приведи мені” рублеву “…

Кожен чекіст на Соловках мав одночасно від трьох до п’яти наложниць. Торопов, якого в 1924 році призначили помічником Кемского коменданта по господарській частині, заснував в таборі справжній гарем, який постійно поповнювався за його смаком і розпорядженням. З числа в’язнів щодня відбирали по 25 жінок для обслуговування червоноармійців 95-ї дивізії, яка охороняла Соловки. Говорили, що солдати були настільки ліниві, що арештанткам доводилося навіть застеляти їхні ліжка …

Жінка, яка відмовилася бути наложницею, автоматично позбавлялася “поліпшеного” пайка. І дуже скоро вмирала від дистрофії або туберкульозу. На Соловецькому острові такі випадки були особливо часті. Хліба на всю зиму не вистачало. Поки ще не починалася навігація і не були привезені нові запаси продовольства, і без того мізерні пайки урізалися майже вдвічі … “(Ширяєв Борис. Незгасима лампада.)

Коли насильство наражалося на опір, зодягнені владою мстилися своїм жертвам не тільки голодом.

“Одного разу на Соловки була надіслана дуже приваблива дівчина – полька років сімнадцяти. Яка мала нещастя привернути увагу Торопова. Але у неї вистачило мужності відмовитися від його домагань. В помсту Торопов наказав привести її в комендатуру і, висунувши неправдиву версію в “приховуванні контрреволюційних документів”, роздів догола і в присутності всієї табірної охорони ретельно обмацав тіло в тих місцях, де, як він говорив, найкраще можна було заховати документи …

В один з лютневих днів в жіночий барак ввійшли кілька п’яних охоронців на чолі з чекістом Поповим. Він безцеремонно скинув ковдру з ув’язненої, що колись належала до вищих кіл суспільства, виволік її з ліжка, і жінку згвалтували по черзі кожен, хто прийшов … “(Мальсагов Созерко. Пекельні острова: Сов. В’язниця на далекій Півночі.)

Гулаг. Доля жінок “ворогів-народу” (Данциг Балдаев “ГУЛАГ в малюнках”)

Покарання

Для того щоб зломити волю увязненої, перетворивши її в слухняну “худобу”, або вибити з неї необхідні для продовження терміну ув’язнення “визнання”, придумувалися різного роду катування, а також каральні акції для залякування інших. Ось лише деякі з них:

1. Безглузда праця

Це коли за невиконання плану (а виконати його виснаженим і хворим жінкам було неймовірно важко) увязнену змушували, скажімо, переливати воду з ополонки в ополонку або перетягувати важкі колоди з одного місця на інше і назад. До фізичних страждань тут додавалися моральні …

2. Карцер

“Аню засудили за шпигунство … Обуренню її не було меж. По-своєму вона боролася: демонстративно не вставала, коли входило начальство, говорила голосно, без дозволу відчиняла кватирку. Природно, потрапила в карцер. А умови в карцері були такі: приміщення без вікон; харчування – 400 г хліба в день і дві кружки гарячої води; тапчан вносять на 6 годин, решту часу треба стояти або ходити по двометровому холодному приміщенні, або сидіти на залитій водою підлозі. Карцер давали на термін від 4 до 20 днів. Напевно, вона сильно розлютила начальника, що він дав цій бідній дівчинці всі 20 днів. Вперше в моєму табірному житті я зіткнулася з таким терміном. Зазвичай і після п’яти днів виходили хворими.

Після цього Аня прожила у нас місяць. Їй робилося все гірше, і одного разу вночі у неї почалася горлова кровотеча. Аню забрали до лікарні. Померла вона через два дні. Їй було всього 21 рік … “(зі спогадів ув’язненої ГУЛАГу Адамової-Сліозберг О.Л.).
А це свідчення іншої ув’язненої, наведене А. І. Солженіцина в “Архіпелазі ГУЛАГ”:

“Секирка. Це означає – Секірна гора. У двоповерховому соборі там влаштовані карцери. Містять в карцері так: від стіни до стіни укріплені жердини завтовшки в руку. Покараним велять весь день на цих жердинах сидіти. Висота жердини така, що ногами до землі не дістанеш. Не так легко зберегти рівновагу, весь день тільки і силкується каторжанин або каторжанка – як би втриматися. Якщо ж звалишся – наглядачі підскакують і б’ють бідолаху. Це в кращому випадку. А то виводять назовні до сходів в 365 крутих сходинок (від собору до озера, монахи спорудили), прив’язують до спини для тяжкості колоду – і зіштовхують вниз. А сходинки настільки круті, що колода з людиною на них не затримується, котиться до самого низу. В результаті від людей залишаються криваві лахміття … “

3. Заморожування людей

“На відрядженні” Червона гірка “, в Соловках, був начальник на прізвище Фінкельштейн. Одного разу він поставив на ніч на лід Білого моря при 30 градусах морозу тридцять чотири в’язня (серед яких були і жінки) за невиконання плану. Всім їм згодом довелося ампутувати обморожені ноги. Більшість з них загинуло в лазареті. Через кілька місяців мені довелося брати участь у медичній комісії, що свідчила цього чекіста. Він виявився важким психоневротиков-істериком. ” (Професор І.С. (під цим псевдонімом, мабуть, писав професор Іван Лук’янович Солоневич, що зробив втечу до Фінляндії з Медвеж’єгорська, куди він був переведений з Свірського концентраційного табору). Більшовизм в світлі психопатології. Журнал “Відродження”. №9 . Париж. Париж. 1949)

4. Поїдання щурами

В одному з підвалів жили величезні щури. В’язня чи ув’язнену садили в клітку і прикручували прутами так, що бідолаха не міг поворухнутися. Прорізи між прутами були широкими. Щурі вільно проникали в клітку і гризли людину. А часом і заживо її з’їдали …

5. А це на довгі роки залишиться чорною плямою в історії нашої країни. Чекісти знайшли спосіб “зламати” саме жінку, яка стійкіше, ніж чоловік, переносила важкий побут і фізичні знущання над собою. Було придумане так зване “катування дітьми”.

Події, розказані згаданим вище професором І.С., відбувалися в місті Лодєйне Поле, де знаходилося головне управління Свірських таборів.

“Під час перебування мене в якості лікаря-психіатра в Соловецькому та Свірському концтаборах мені довелося брати участь в медичних комісіях, які періодично обстежували всіх співробітників ГПУ, які працювали там … Мною була оглянута одна з наглядачок. Перед цим вона була мені так представлена слідчим: “Хороша працівниця, і раптом з’їхала з глузду, виливши собі на голову окріп”.

Приведена до мене жінка років п’ятдесяти вразила мене своїм поглядом: її очі були повні жаху, а обличчя було кам’яним. Коли ми залишилися вдвох, вона раптом заговорила – повільно, монотонно, якимось підземним голосом: “Я не божевільна. Я була партійна. А тепер не хочу бути в партії! “. І вона розповіла, як одного разу стала свідком наступного: один з чекістів ламав пальці хлопчикові років десяти, обіцяючи припинити ці тортури, якщо мати дитини, яка перебувала тут же з немовлям на руках, зламає тільки один мізинчик своєму немовляті… Її десятирічний син кричав так, що у охоронців, які тримали жінку, “дзвеніло у вухах” … і коли почувся черговий хрускіт (був зламаний вже третій палець), вона не витримала і зламала пальчик свого немовляти … Говорили, що після, в бараці, вона зійшла з розуму …
Не пам’ятаю, – пише далі професор, – як я пішов з цієї експертизи … Сам ледве не збожеволів … “(Професор І.С. Більшовизм в світлі психопатології. Журнал” Відродження “. №9. Париж. 1949).

РОЗСТРІЛИ

Засудженим на табірні роботи за серйозну провину або випади проти Радянської влади міг бути винесений новий вирок (без суду і слідства). У тому числі і “вища міра соціального захисту”.

“Убивають поодинці кожен день. Це роблять у підвалі під дзвіницею. З револьвера … Ви спускаєтеся сходами в темряву і … А розстріли партіями проводять по ночах на Онуфрієвому кладовищі. Дорога туди йде повз наш барак, це колишній будинок для прийому. Ми назвали цю дорогу вулицею Розстріллів … Розкажіть про це там, це дуже важливо. Важливо, щоб там – там! – знало про це якомога більше людей, інакше вони не зупиняться … “

А це вже відверті зізнання протилежного боку – одного з чекістів ГУЛАГу, який працював в жіночих таборах:

“У тієї, яку ведеш розстрілювати, руки обов’язково повинні бути пов’язані ззаду дротом. Ти наказуєш, щоб їй йти вперед, а сам з нагайкою у руці за нею. Коли потрібно, командуєш “вправо”, “вліво”, поки не підведеш до місця, де заготовлено тирсу або пісок. Там їй дуло до потилиці і трррах! І одночасно даєш міцний стусан в дупу. Це щоб кров не забризкала гімнастерку і щоб дружині не доводилося знову і знову її прати “.

Жінки ГУЛАГу, історія яку ніхто і ніколи не розповідав

https://ochmanity.com