Кульбаба – сировина майбутнього і стратегічний продукт!

  • admin
  • 31.05.2020
  • Коментарі Вимкнено до Кульбаба – сировина майбутнього і стратегічний продукт!

І мова не про мед чи вино.
Cонячні кульбабки – справжній десант переможців!  Вони першими займають міські узбіччя, міцно тримають позиції на городах та мають партизанську звичку вистрибувати, де й не чекали. Садівники ведуть з ними баталії на всіх фронтах, але замість ідеального газону щовесни вперто виростає кульбабовий моріжок
Просто у кульбабок бойового досвіду більше. Їм же доводилося «воювати» у Другій Світовій війні

Майже вся індустрія 19-го століття трималась буквально на гумі, з якої і колеса для авіації  та техніки, і ізоляційні оболонки для телефонних та електричних мереж , і джгути для медиків і ще купа всього. А виготовляли гуму тоді винятково із соку тропічного дерева – гевеї каучоконосної. На початку війни сировину для гуми союзники отримували виключно з новостворених британських плантацій гевеї в Індонезії.
Та ба! Морські шляхи майже повністю контролював супротивник, а гуми заводам треба було все більше та більше.
Саме тоді до лав захисників стала кульбаба. Адже вона теж має в’язкий сік-молочко. Кульбабою жваво зацікавились радянські дослідники, яким до перепетій довкола гевеї було зась, просто тому що в нашому кліматі ці дерева не ростуть . Поки що. А от кульбаб на наших теренах – прірва! Тож у 1930-50-х роках в Узбекистані навіть працював експериментальний завод, який постачав для воєнної техніки шини виготовлені з соку двох видів кульбаб (Taraxacum kok-saghyz та T. hybernum).
Уряди Іспанії, Швеції, Великобританії та США підхопили ініціативу: кульбабу вирощували промислово, як от ріпак, гектарами! Проте після війни людство повернулось до гуми з гевеї, а з часом гуму взагалі почали виготовляти з нафтоппродуктів
🌼 Але про кульбабу не забули. Нещодавно її оголосили сировиною майбутнього  – майже одночасно у США та Германії стартували незалежні проекти, що беруться витіснити з ринку штучну гуму за допомогою культурної форми кульбабок: 100% органічні шини з відновного ресурсу, які одночасно міцні та розкладаються без шкоди для природи почали виготовляти торік. От лише у США зосередились на автомобілях , а німецька компанія «Continental AG» розробила шини для велосипедів. На ті й на інші вже є чималий попит, хоча проекти досі радше експериментальні. Існують розробки і інших новинок – приміром на заміну остогидлого пластику для пакувань продуктів.
Це ще й економічно вигідно. Дослідники штату Огайо вважають, що вони можуть виростити акр кульбаби всього за 100 доларів, адже рослини не потребують поливу та добрив.

Музей народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького