МОРСЬКИЙ МУЗЕЙ. 100 або 55?

  • admin
  • 30.06.2020
  • Коментарі Вимкнено до МОРСЬКИЙ МУЗЕЙ. 100 або 55?

Одеса святкує 55 років з часу відкриття в Музею морського флоту.

За кілька місяців до його відкриття, в газеті «Знамя коммунизма» від 7 лютого 1965 р. було опубліковано звернення до одеситів: «В Одессе готовятся к открытию Музея морского флота СССР. Просим все организации, ветеранов-моряков, их семьи, а также граждан, имеющих экспонаты (модели судов, старинные морские вещи, картины, старинные значки, документы, фотографии, карты, книги и т.д.), передать музею в дар или во временное пользование. В отдельных случаях музей может приобретать ценные вещи… Обращаться по адресу: Одесса, ул. Ласточкина,6». І одесити передавали … Фонди музею, до злощасної пожежі, налічували понад 100 тис. од. зб.
У 1965 р. відбулося відкриття відродженого Морського музею. Тому що, в 1920- 1941рр. в Одесі вже існував Морський музей, і він неодноразово змінював свою назву (Музей торговельних портів Чорного и Азовського морів, Музей водного транспорту). Музей був заснований моряком і художником В. А. Ченцовим – людиною беззавітно відданою своєму творінню. Він докладав усіх зусиль, щоб музей в Одесі визнали єдиним морським музеєм в Україні, з тим щоб «він мав право на одержання відповідних експонатів, що освітлюють розвиток портів Чорного і Азовського морів з інших музеїв нашої Республіки».
Музей знаходився в будівлі на бульварі Фельдмана, 3, колишній палац Маріні. Експозиція займала 8 залів, 5 з них були відведені під моделі і макети суден. Це одеська шаланда, однощоглові індійські катамарани (вантажний і пасажирський), трищоглове японське кістяне судно-барк, підводний американський човен, парові суда «Корнілов», «Чатир-Даг», «Ай-Петрі» і багато інших. Була виставлена модель 1905 р. броненосця «Князь Потьомкін-Таврійський». Серед ілюстративного матеріалу переважали фотографії на яких були зображені кораблі, яхти, їх команди, руйнування в Одеському порту 1905р. До морської екзотики відносились панцири черепах, морські зірки, безліч коралів, різні раковини і краб морський з Владивостока. Були представлені також навігаційні прилади, карти, документи, схеми.
У 1941-1944 рр., під час нацистської окупації, музей був розграбований. Тому все довелося створювати заново … І зараз одесити знову в очікуванні. Вони чекають з надією відкриття Морського музею …

Вера Солодова