Музей історії запорозького козацтва готують до реставрації

  • admin
  • 10.04.2021
  • Коментарі Вимкнено до Музей історії запорозького козацтва готують до реставрації
Розташований на острові Хортиця Музей історії запорозького козацтва, який перебуває в аварійному стані, відновлять у межах програми “Велике будівництво”.

Музей відкрили 1983 року. Споруда дуже складна, побудована на трьох фундаментах. Під час введення будівлі в експлуатацію виявили понад 70 недоліків. Через них будівля й досі залишається проблемною. Дах музею – він же оглядовий майданчик – має дві величезні тріщини, спеціалісти зафіксували також просідання фундаменту.

“Ми маємо аварійну будівлю, яка потребує принципової та глобальної реконструкції. Музей – це не стільки будівля, скільки зміст. Зазначу, що музей не перестав існувати, він “живе” в 7 експозиціях на Запорозькій Січі, у виставковій залі музею “Місто за порогами”, у виїзних виставках, але власне сама будівля музею, оглядовий майданчик потребують серйозної реконструкції”, – сказав директор Національного заповідника “Хортиця” Максим Остапенко.

  На момент введення в експлуатацію музей був розрахований на 30-40 тисяч відвідувачів на рік, але, за даними 2012 року, заповідник (зокрема, історико-культурний комплекс “Запорозька Січ”, Музей історії запорозького козацтва) відвідало 250 тисяч людей. У 2015 році інститут будівельних конструкцій надав висновок, що будівля аварійна і не може використовуватися для відвідувачів і експозицій. Ба більше, з фасаду будівлі впала велика гранітна плита, за три хвилини до того, як до приміщення музею зайшла на екскурсію група дітей. Тож у 2015 році заклад зачинили.

“Музей без повноцінних зручностей не може існувати. Хортиця має бути безбар’єрною. В межах програми Президента “Велика реставрація” ми маємо змінити ситуацію”, – додав Остапенко.

Голова Запорізької ОДА назвав Хортицю “серединою України”, зазначивши, що і острів, і музей треба привести до належного стану.

“Якщо ми почнемо розбиратися у тому, хто винен, що так сталося, ми вгрузнемо в розслідуваннях. У Хортиці має з’явитися нова історія. Ми ініціюємо національну дискусію на тему, якою має бути Хортиця. До обговорення мають бути залучені фахівці, можливо, і міжнародні. Відновлення музею в галузі культури – це як побудова мосту в галузі транспортного сполучення. Хортиця має перетворитися на “магніт”, – сказав Старух.

Зараз є розуміння того, у який спосіб має бути оновлено споруду музею для подальшої експлуатації. Потрібно розробити проєкт реконструкції, вартість якої може сягати від 40 до 200 млн грн.