У державному архіві Кіровоградської області відбулася презентація видання «Особова справа №2. Яків Паученко”, присвяченого видатному архітектору, творцю обличчя нашого міста. Над виданням працювали працівники обласного архіву, галереї «Єлисаветград», обласного краєзнавчого музею, художньо-меморіального музею ім. О. Осмьоркіна та обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. Чижевського.

У презентації видання взяв участь заступник голови Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Поліщук,  засновник галереї “Єлисаветград” Микола Цуканов, а також очільниця обласного архіву Лілія Маренець.  Заступник голови Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Поліщук зазначив важливість видань, що стосуються історії Кіровоградщини є неоціненною. Також він подякував усім причетним до підготовки видання за цю велику і важливу роботу.

«Приємно, що ми повертаємося до того, щоб берегти і цінувати свою історію. Це потрібно і нам, і нашим нащадкам. Найголовніше, що наші діти знатимуть історію своєї країни та свого краю – і цінувати її. Тоді Україна буде сильною, могутньою і завжди незалежною. Вдячний за ту важливу роботу, яка була зроблена для презентації першого видання «Особової справи», присвячену Олександру Гіталову, а зараз – за колосальну працю над виданням, присвяченому видатному архітектору Якову Паученку», – звернувся з вітальним словом Сергій Поліщук.

У виданні оприлюднені низка маловідомих документів та світлин з життя архітектора Якова Паученка. Серед них – актові записи про народження та смерть, документи про навчання в Єлисаветградському земському училищі та екзаменаційні оцінки, повідомлення про смерть видатного архітектора. А ще – унікальні світлини, серед яких зокрема, будинку батька архітектора, зведеного за проектом Якова Паученка (наразі там знаходиться музей ім. О. Осмьоркіна), будинку-лікарні Вайсенберга та інших, що і дотепер  є окрасою нашого міста.

Як зазначив на презентації засновник галереї ,Єлисаветград” Микола Цуканов, що, на жаль, великий пласт  документів з історії нашго міста знаходяться в сусідній Росії, та іноді є предметом продажу на різних аукціонах. Але пошуки та складання до купи того, що є історією  міста продовжуються.

 

Електронна версія цього унікального  видання буде оприлюднена на сайтах бібліотеки ім. Д. Чижевського, галереї «Єлисаветград», обласного краєзнавчого музею, художньо-меморіального музею ім. О. Осмьоркіна та Державного архіву області.

Крім творців унікального видання на заході були присутні  місцеві журналісти, яким навіть показали святую святих –  документохранилища обласного державного архіву, розповіли про роботу архіву з відвідувачами та чим  найбільше цікавляться пересічні громадяни, плани на майбутнє. В основному за словами очільниці установи, спостерігається геніалогічний сплеск та великий інтерес до складання родових геніалогічних древ.

Сама по собі постать архітектора Якова Паученка знакова для міста і для краю. В області  засновано премію з ахітектури його імені, а в обласному центрі одна з центральних вулиць віднедавна носить його ім’я.

Анатолій Авдєєв

Від admin