Прецікавий факт коштом гетьмана Івана Мазепи арабською мовою було видано в 1708 році в Алеппо Євангелія. На що було витрачено 3000 золотих, крім того була зроблена пожертва Антіохійському патріархові в 3000 зол. Пізніше Афанасій, що й написав до цього видання передмову.
На титульному аркуші раритетного Святого Письма, яке зберігається у Бухаресті, і яке описав Теофіл Рендюк, зазначено:
«Книга Чистого Святого Євангелія, яскравого сяючого факелу чотирьох духовних євангельських апостолів сподвижників Матвія, Марка та дорогих провісників Луки та Іоанна, надрукована нещодавно на кошти славетного пана гетьмана Івана Мазепи, у пошуках нагороди Божої та покаяння і це у році тисяча сімсот восьмому від Різдва Христового у місяці січні».
Наступна сторінка «Євангелія» містить слова вдячності Мазепі, висловлені патріархом Афанасієм грецькою мовою: «Просвітництво Божих слів зробив зрозумілим для віруючих країни Арабів… Рятівник численних душ». Віршовою подякою патріарх возвеличує гетьмана, благословляє молитвою, підкреслює чесноти. Промовисто, як у зверненні до Мазепи, Афанасій Даббас називає гетьмана «улюбленим нашим духовним сином», що свідчить про глибоку пошану і благовоління перед діями Івана Мазепи.
Крім того архимандритові, пізнішому патріярхові (це, мабуть, патріярх Єрусалимський Хрисанф, 1707—1731, який ще архимандритом побував у Батурині в 1701 р.), 50000 зол., а на докінчення будови цього ж монастиря й до інших місць Палестини вислав тому ж патріярхові 30000 дук.; чаша з чистого золота, лямпа та срібний вівтар для Божого Гробу 20000 зол. Джерело М. Возняк, Бендерська комісія по смерті Мазепи. — «Мазепа», збірник, т. І, Варшава, 1938, с. 130—131).
Що цікаво. Що цікаво цей подарунок Мазепи зберігся в храмі і його донні використовують при найбільш урочистих обрядах.
За неперевіреною інформацією Мазепа також жертвував гроші на підтримку коптської християнської церкви в Єгипті.
Щедрі пожертви Івана Мазепи допомогли втриматися християнській церкві в Сирії, Лівані та Єгипту, що на початку 18 століття ледь жевріла в мусульманському середовищу.
Треба відмітити, що в Україні на підтримку православною церкви, освіти, книгодрукування та благодійність Мазепа витрачав набагато більші кошти. Наприклад будівництво кам’яного муру і чотирьох башт навколо Києво-Печерської лаври Мазепа виділив біля мільйона золотих. В одному золотому в ті часи умовно рахували 30 малих срібних монет грошей. На «позолочення бані Печерської церкви Мазепа відділив 20500 дукатів ( дукат велика золота монета за один дукат в ті часи давали близько 250 грошей. Також Мазепа виділив на великий дзвін і дзвіниця до Печерського монастиря 73000 золотих; великий срібний свічник для Печерської церкви 2000 імперіялів; золота чаша й така ж оправа Євангелії для неї 2400 дук.; золота митра для неї 3000 дук., поминувши прикраси й пожертви для неї; позолочення бані митрополичого собору в Києві 5000 дук.; золота чаша для нього 500 дук., віднова його 50000 зол.; церква Київської Колеґії з гімназіями й ін. більше ніж 200000 зол.; церква св. Миколая Київського з монастирем тощо більше ніж 100000 зол.; віднова церкви монастиря св. Кирила за Києвом більше ніж 10000 зол.; та інше
Дослідники вважають, що Іван Мазепа був найбагатшою людиною східної та центральної Європи в кінці 17 на початку 18 століть та найбагатшим українцем всіх часів.
На світлині портретна робота гетьмана Івана Мазепи талановитої української художниці Наталії Павлусенко й титульний аркуш Алеппського Євангелія 1708 року.

Від admin