Підводні шпигунські та диверсійні операції практично всі неймовірні, але від деяких взагалі дух захоплює.
В ці дні, майже півсотні років тому розгорталася одна з найзухваліших шпигунських операцій всіх часів та народів, а заразом перша, в якій було викрадено атомну бомбу, точніше, дві.
Почалося все з того, що біля Сахаліна, в радянських територіальних водах упав Ту-95 з двома бомбами. Організовувати рятувальну операцію не стали. Це досить дивно, й чому так я не знаю. Різні джерела повідомляють про різні причини, найімовірніша – внутрішня міжвідомча боротьба, в даному випадку ВМС з ВПС. ВПС не мали засобів для підйому, а ВМС не хотіли бути вздрюченими за чужу катастрофу.
Американці теж здивувалися відсутністю активності в районі падіння, знизали плечима, зібрали радбез і постановили скерувати на місце підводний човен “Grayback”.
Той самий, що у 1967 році нахабно викрав секретну радянську міну.
Взагалі цей човен заслуговує окремого посту, настільки багата його, так би мовити, біографія. Перебудовували його кілька разів. Спочатку з звичайного торпедного човна зробили носій ядерних крилатих ракет. Потім носія бойових плавців. Потім носія підводного апарата. Потім магнітну та акустичну пошукові апаратури.
Так от. Човен проник у радянські терводи, відшукав місце катастрофи, знайшов уламки і серед них – дві бомби.
Обидві були пошкоджені й вода навколо них, відповідно, сильно радіоактивна. Пишуть, що наступний рейд бопли вже здійснювали у свинцевих трусах та нагрудниках. Цей момент викликає деякі сумніви – під гідрокостюм таке не натягнеш, а зверху – не буде жодної користі, вода вільно циркулюватиме між ним та костюмом. Але може. Чисто для самозаспокоєння.
Мабуть, таки й не допомогло, бо кілька боплів потім довго лікувалися від променевої хвороби та її наслідків. Навряд чи вилікувалися до кінця, але воно було того варте.
За результатами операції нагородили практично весь екіпаж “Grayback”. Якби на борту був кіт, певен, нагородили б і його.
А сам “Grayback” розстріляли.
В буквальному сенсі – використали як мішень для навчань. Він був старенький, й поламки та аварії ставалися все частіше. Під час однієї з них загинуло шість чи сім боплів – а такі самі люди коштують як половина човна. Ну не половина, це я загнув, але багато.
Після того було ще кілька нахабних й результативних операцій.

Radiy Radutny

 

Від admin