ПРЕСЛАВ ЛЯНСКОРОНСЬКИЙ – ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ГЕТЬМАН?

  • admin
  • 01.07.2020
  • Коментарі Вимкнено до ПРЕСЛАВ ЛЯНСКОРОНСЬКИЙ – ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ГЕТЬМАН?

Відомо, що церковно-культурний діяч Іоаникій Галятовський зазначав у 1676 році таке:

“…А найперший гетьман козацький був Прецлав Лянцкоронський, котрий із козаками пішов під Білогород і зайняв там турецьке й татарське стадо та й погнав додому. А коли татари й турки догнали їх біля Озера Видова, то дали їм битву, і звитяжили наші козаки бусурман і з користю повернулися до свого мешкання. Дай Боже, багатий у милості, дай козакам ще й багатство такої науки, щоб слухали свого гетьмана, полковників та інших старших і шанували, чуючи апостола Павла, який сказав: «Всяка душа тим, що владу тримають, нехай повинується владі, бо немає влади, як не від Бога» а. Дай Боже їм згоду ще, і любов, і єдність, щоб у згоді, і в любові, і в єдності поміж себе жили, то й більшу славу матимуть, бо їх ані турки, ані татари, ані інші неприятелі не звитяжать. Через те пророк Давид до козаків каже: «Оце яке добре і гарне яке, щоб жити братам однокупно» б. Має Запорозьке військо велику славу не тільки через рицарську відвагу в, але й через гетьманів своїх із великих родів, бо Прецлав Лянцкоронський із сенаторського дому, потім Дмитро, князь Вишневецький, також Євстафій, князь Ружинський

Літописець ГригорІй Граб’янка писав, що “…В року 1506 був первим козацьким гетьманом Предслав Лянцкоронський, а в року 1514, будучи гетьманом запорозьким, ніякийсь козак Венжик Хмельницький розбил великую орду в Польщі под Заславлєм; потом був гетьманом Димитрій, князь Вишневецький…”
Олександр Рігельман відзначав, що князь Преслав Лянскоронський був «из знатных польских господ, был после Дашкевича, и в 1516 году с накликанными вольными и охочими козаками, за вероломство татар белогородских (они и бесарабские), повоевал и попленил их удачно, за что таковым козакам, за их Польше услугу, по просьбе его, до самых днепровских порогов от того ж короля Сигизмунда I земли к прежней придано. А когда потом и по другую сторону Днепра иметь им земли дозволено, тогда как козаки так и гетманы Войска Запорожского титуловаться стали».
Зображення – Легендарний козацький гетьман Преслав Лянскоронський. 16 ст.
Автор: доктор наук Тарас Чухліб