ТРАДИЦІЙНІ ПОДІЛЬСЬКІ ЖІНОЧІ СОРОЧКИ — справжні шедеври народного мистецтва, у форматі дитячої розмальовки.
Вишиванка входить у життя кожного українця від народження. Наша малеча не лише із задоволенням одягає вишиваночки, але й залюбки відображає вишиванкові мотиви у своїх малюнках. Тому ми розробили і пропонуємо вашій увазі розмальовки із зображенням традиційного одягу подолян з елементами вишивки. Їх можна роздрукувати і запропонувати діткам відтворити фрагменти орнаментів у кольорі.
☑️На першій розмальовці   ( зверх)– фрагмент орнаменту вишитої сорочки з конопляного полотна, яскравої і вишуканої одночасно. Вона здається не просто одягом, а другою сутністю жінки — творінням її невтомних рук, окрасою і захистом. Вишита низзю і легким кафасором. На комірці, у ромбах на поликах та манжетах рукавів бачимо солярні знаки «ружі-звізди» — символи достатку і благополуччя. Ймовірно з Могилів-Подільського р-ну.
☑️Друга розмальовка засвідчує той факт, що українці оздоблювали вишивкою не лише сорочки. Перед нами фартух, прикрашений двома орнаментованими смугами, фрагмент однієї з них можна розмалювати. Ймовірно, цей фартух міг бути елементом весільного вбрання, оскільки верхня орнаментована смуга містить циклічне зображення птаха на калині, яка вважається, зокрема, і весільним деревом, а також символізує дівочу вроду. У нижній частині – орнаментоване дубове листя із плодами – як символ чоловічої сили.
Фрагмент вишивки на сорочці – геометричний орнамент яскравого забарвлення із дрібними елементами, що справляє враження вишуканої мозаїки. Такі орнаментовані мотиви підкреслюють витончені лінії крою сорочки, вбирають погляд і заворожують просторовими лабіринтами.
❗️ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ВИШИВАНКУ
Вишиванка — символ здоров’я, краси, щасливої долі, родової пам’яті, любові, святості, оберіг. Народ ставиться до вишиванок, як до святині. Вони передаються з покоління в покоління як родинні реліквії. За традицією, матері вишивали сорочки та рушники своїм дітям, дівчата, готуючи придане, вишивали нареченим сорочки на знак вірності та кохання.
Дивовижними візерунками прикрашали сорочки. Готували дівчата собі на все життя 50–80, а іноді й 100 сорочок з тонкого вибіленого полотна. Іноді не лише вишивали нитками, а й гаптували сріблом, золотом, бісером.
За народними традиціями:
◾️ Не можна продавати свою сорочку, бо продаси щастя
◾️ Щоб чоловік був мужнім та головою в родині, йому не варто дарувати сорочку, вишиту квітами
◾️ Дівчаткам на сорочках не вишивали маків, щоб мати пару. Мак – символ жалоби за втраченим коханням
◾️ Жінки поважного віку не вдягали сорочок, вишитих яскраво червоним кольором. Червоний колір – символ молодості, краси та родючості
◾️ Весільна сорочка молодої мала бути додільною (до долу та пошитою з одного шматка полотна) – щоб не «перерізати» своє щастя-долю

https://www.facebook.com/vinnytsiamuseum

Від admin